Onkologiczne szkolenie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej będzie tańsze Wiedza onkologiczna wyniesiona ze studiów przez lekarzy POZ ma być pogłębiana w ramach szkoleń prowadzonych przez specjalistów w tej dziedzinie medycyny

Ministerstwo Zdrowia w konkursie wyłoniło wykonawcę szkoleń onkologicznych dla lekarzy pierwszego kontaktu w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. W tym roku szkolenia poprowadzi Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Jak podaje resort, szkolenia będą tańsze niż te organizowane w poprzednich latach. - Określony przez oferenta łączny koszt organizacji i prowadzenia szkoleń wynosi 62 900 zł, z czego koszt przeszkolenia jednego uczestnika szkolenia wynosi blisko 210 zł - informuje portal rynekzdrowia.pl Aleksandra Smolińska, naczelnik wydziału prasy i monitoringu mediów w resorcie zdrowia.

Przypomnijmy, że w lutym tego roku opinię społeczną zbulwersowała wiadomość o wysokości zarobków znanych onkologów z Centrum Onkologii w Warszawie, którzy przeprowadzali szkolenia lekarzy rodzinnych.

Podano m.in., że dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, przez trzy lata zarobił 619 tys. zł za prowadzenie wykładów, a w sumie na opłacenie wykładowców wydano w tym okresie 2 mln zł.

Okazało się jednak, że takie stawki za szkolenie co roku akceptowało Ministerstwo Zdrowia. Lekarze tłumaczyli, że nie wzięli nawet złotówki więcej niż zaakceptował resort. Z ich wyliczeń wynika, że szkolenie jednego lekarza rodzinnego kosztowało ok. 320 zł.

Teraz ma być taniej
– Określony przez oferenta w planie finansowo-rzeczowym łączny koszt organizacji i prowadzenia szkoleń wynosi 62 900 zł, z czego koszt przeszkolenia 1 uczestnika szkolenia wynosi blisko 210 zł – informuje portal rynekzdrowia.pl Aleksandra Smolińska.

Niestety, liczba lekarzy, którzy mają być w tym roku przeszkoleni nie jest imponująca. Jak podaje Aleksandra Smolińska ma być ich 300, a szkolenia rozpoczną się we wrześniu. Placówka szkoląca nie będzie raczej, tak jak to bywało w latach poprzednich wydawać pieniędzy na rekrutacje lekarzy. Ma zamiar przeprowadzać ją m.in. przez stronę internetową NFZ.

Jak informował nas wcześniej resort zdrowia na realizację szkoleń lekarzy rodzinnych w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na rok 2009 przeznaczony był milion złotych. Zmieniono też procedurę wyłaniania podmiotu szkolącego. Odbyła się ona w drodze procedury konkursowej, organizowanej zgodnie z obowiązującym zarządzeniem ministra zdrowia w sprawie prowadzenia prac nad opracowaniem i realizacją zadań stanowiących elementy Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

A po 2015 – zdrowiej
Przedmiotem konkursu był także wybór programu szkoleniowego spośród propozycji opracowanych przez oferentów. Konkurs przygotowywany był już na początku roku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH