Onkologia: rosną wydatki na leczenie, rośnie liczba chorych

Od kilku lat rosną w Polsce wydatki na leczenie onkologiczne, ale nadal udaje się nam wyleczyć znacznie mniej chorych na raka, niż w większości krajów europejskich - przyznali eksperci na konferencji w Warszawie przed III Kongresem Współczesnej Onkologii.

Prof. Cezary Szczylik z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie powiedział, że pod względem środków przeznaczanych na onkologię w przeliczeniu na jednego mieszkańca jesteśmy na przedostatnim miejscu w Europie. Tymczasem liczba chorych na raka w naszym kraju stale rośnie.

– W Polsce żyje już 500 tys. osób z chorobą nowotworową, a liczba chorych, u których co roku wykrywa się raka, zwiększyła się do 168 tys. – podkreślił prof. Szczylik.

Adam Fronczak, wiceminister zdrowia, tłumaczył, że podejmowanych jest wiele działań, żeby poprawić stan polskiej onkologii, coraz więcej pieniędzy przeznacza się na leki. Jak informował w latach 2005-2010 środki, jakie przeznaczono na chemioterapię i tzw. chemioterapię niestandardową zwiększyły się sześcikrtotnie z 200 mln zł do 1,2 mld zł. Jednocześnie dwukrotnie, z 250 mln do 500 mln zł, zwiększyły się nakłady na programy terapeutyczne.

– W tym roku realizowanych jest w onkologii 9 takich programów. Obejmują one leczenie m.in. raka nerki, przewlekłej białaczki szpikowej, szpiczaka mnogiego, a także płaskonabłonkowego raka głowy i szyi, jelita grubego oraz płuca – mówił Adam Fronczak.

Minister przyznał, że do onkologów nadal ustawiają się długie kolejki, choć liczba lekarzy tej specjalności w ostatnich 5 latach zwiększyła się o 30 proc. Z danych MZ wynika, że w całym kraju jest obecnie 511 onkologów, a liczba wszystkich specjalistów, zajmujących się leczeniem chorych na raka wzrosła do 1900.

Jak informował minister wprowadzono programy przesiewowe wczesnego wykrywania nowotworów raka jelita grubego, piersi oraz szyjki macicy u kobiet, co poprawiło skuteczność leczenia. Przez 9 lat badaniom kolonoskopii poddano ponad 200 tys. osób.

– W efekcie skuteczność leczenia raka jelita grubego w tym okresie zwiększyła się prawie dwukrotnie  z 26 proc. do 46 proc. – stwierdził Adam Fronczak.

Dodał, że w latach 2005-2008 o 5 proc. zwiększyła się liczba wykrywanych co roku nowych przypadków raka. Niestety odsetek zgonów z powodu nowotworów złośliwych wzrósł w tym czasie o 3 proc.

Eksperci nie byli przekonani tymi danymi. Prof. Cezary Szczylik argumentował, że lekarzy obowiązują przyjęte na świecie standardy leczenia i chorzy powinni być leczeni tym, co jest powszechnie rekomendowane.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH