Nie wszystkich chorych na nowotwory da się leczyć według 600 schematów chemioterapeutycznych. Dlatego lekarze występują do Narodowego Funduszu Zdrowia o zgodę na tzw. chemioterapię niestandardową. Nowe zarządzenie prezesa NFZ dotyczące tej kwestii, które ma obowiązywać od 1 stycznia 2009 r., ma być kolejną próbą kompromisu między onkologami a płatnikiem. Zarządzenie podaje m.in. nową definicję terapii niestandardowej.

Na początku tego roku prezes NFZ Jacek Paszkiewicz chciał wykluczyć możliwość stosowania tzw. chemioterapii niestandardowej, czyli takiej, która nie była przewidziana w katalogu funduszu. Po protestach onkologów i chorych wycofał się z tej decyzji. Nowe zarządzenie dotyczące tej kwestii, które ma obowiązywać od 1 stycznia 2009 r., ma być kolejną próbą kompromisu - pisze Gazeta Prawna.

Prezes NFZ argumentował, że uzgodniony ze specjalistami z dziedziny onkologii katalog chemioterapii zawiera około 600 schematów stosowanych w leczeniu różnych nowotworów. W 2007 roku Fundusz wydał na chemioterapię ponad 370 mln zł (wyłączając tzw. programy lekowe, czyli terapie najczęściej bardzo drogimi lekami, do których dostęp ma starannie wyselekcjonowana grupa chorych).

Jednak często standardowe schematy nie wystarczają, żeby wyleczyć chorego. Dlatego onkolodzy występują o sfinansowanie leków nieujętych w katalogu NFZ, choć chemioterapeutyki są zarejestrowane w Polsce. Według prezesa Jacka Paszkiewicza, około 70 proc. wniosków o chemioterapię niestandardową dotyczyło leków nowych, a zatem drogich, których skuteczność nie zawsze była wyższa od dotychczas stosowanych.

W jednym z branżowych pism prezes NFZ pisał: "Chemioterapia niestandardowa powstała jako swoisty wytrych do wydawania pieniędzy poza systemem oficjalnego płacenia za schematy chemioterapii, zaakceptowane i wprowadzone do systemu kontraktacji NFZ za zgodą konsultantów".

Co dla prezesa NFZ było wytrychem, dla onkologów jest wentylem bezpieczeństwa. Na spotkaniu w Centrum Onkologii, które odbyło się wczesną wiosną, krajowy konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej prof. Maciej Krzakowski wyliczył trzy sytuacje, w których stosowana jest chemioterapia niestandardowa:

• kiedy pacjent charakteryzuje się takimi cechami, które nie pozwalają na zastosowanie metod standardowych

• gdy ma nieszczęście chorować na nowotwór sierocy, tzn. bardzo rzadko występujący i brak jest randomizowanych badań, ponieważ nie ma wystarczającej liczby chorych do ich przeprowadzenia

• kiedy chemioterapeutyk nie został (jeszcze) zarejestrowany do stosowania w danym wskazaniu, ale jest już dostępna literatura, z której wynika, że można go w nim stosować z dobrym skutkiem

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH