Systemowe gwarancje dostępu do najskuteczniejszych metod leczenia chorób nowotworowych oraz organizacyjne usprawnienie pracy oddziałów i szpitali onkologicznych umożliwiające przyspieszenie procesu diagnostyki i terapii.

To główne tezy stanowiska wypracowanego przez Polską Unię Onkologii i krajowych konsultantów, przedstawionego minister zdrowia, Ewie Kopacz. 

- Na tym spotkaniu, po raz pierwszy poczułem się partnerem, bo obie strony wysłuchały nawzajem swoich racji – przyznał w czasie ubiegłotygodniowego IV Forum Rynku Zdrowia Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

Nowotwory stanowią drugą po chorobach krążenia przyczynę zgonów. Ilość zachorowań rośnie a Centra Onkologii prowadzące terapię są na granicy wydolności z powodu nie w pełni nieracjonalnej organizacji leczenia. Część procedur terapeutycznych nie wymaga przeprowadzania w Centrach. Brakuje jednak dobrze wyposażonych ośrodków satelitarnych zdolnych przejąć leczenie pacjentów bliżej miejsca zamieszkania.

Jak mówi Janusz Meder wspomniane stanowisko Polskie Unii Onkologii było już kolejnym wystąpieniem środowiska onkologów do decydentów z sugestiami na temat koniecznych zmian w organizacji leczenia nowotworów w kraju.

Powaga problemu i statystyki porażają, dlatego ze strony niejednej ekipy rządzącej padały już obietnice zmiany polityki w tym zakresie. Niestety politycy przychodzą i odchodzą...

– Do tej pory rozmawiałem już bodaj z dziesięcioma ministrami, nie licząc prezesów Narodowego Funduszu Zdrowia - wspomina Janusz Meder.

Jego zdaniem ostatnie spotkanie było konstruktywne, także dlatego, że oprócz minister zdrowia byli na nim obecni przedstawiciele Agencji Oceny Technologii Medycznych i NFZ. Zapowiedziano, że kolejne spotkanie odbędzie się niebawem.

Brak koncepcji
Janusz Meder przyznaje jednak, że na tym pozytywy się kończą:

– Naszą porażką jest to, że przez ostatnie 6-7 lat nie zdołaliśmy tak naprawdę nic uzgodnić. Obserwuję kadencyjność decydentów i wpływ polityki, który nie pozwala na kontynuację myśli, którą się raz rozpoczęło. Trzeba ją zaczynać od nowa. On nowa tłumaczyć i zabiegać o zrozumienie u polityków.

Przez całe lata nie udało się wypracować oczywistych koncepcji strategicznych, np. istnienia ośrodków o odpowiednich stopniach referencyjności, które muszą podlegać audytowi i być akredytowane.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH