Olsztyn: szukają dopalaczy w saszetkach zapachowych

Inspektorzy sanepidu w asyście policji skontrolowali sklepy w Olsztynie i Elblągu oferujące tzw. saszetki zapachowe. Produkty wycofano ze sprzedaży i zabezpieczono w celu przebadania na obecność substancji psychoaktywnych - podała Inspekcja Sanitarna.

Jak poinformowała Bożena Najda z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, powodem przeprowadzenia kontroli były doniesienia medialne, że w niektórych sklepach działających pod szyldem sprzedaży towarów zapachowych mogą być rozprowadzane także tzw. środki zastępcze, czyli dopalacze.

W ostatnich tygodniach lokalne media w kilku miastach Polski informowały o sklepach z produktami dekoracyjnymi, w których młodzież zaopatruje się w saszetki z suszem, mogącym zawierać środki psychoaktywne.

Pracownicy powiatowych stacji sanepidu w asyście policjantów skontrolowali sklepy w Elblągu i Olsztynie, zaopatrywane przez jednego dystrybutora. W wyniku tych kontroli zdecydowano o wycofaniu ze sprzedaży kilkuset opakowań produktu, który wzbudził podejrzenia służb sanitarnych.

- Cały towar został zabezpieczony, pobrano próbki do badań. Zwrócimy się do specjalistycznego laboratorium o zbadanie składu chemicznego w celu identyfikacji substancji zawartych w tych produktach - powiedziała Bożena Najda.

Jak poinformował rzecznik komendy miejskiej policji w Olsztynie Krzysztof Wasyńczuk, w wyniku kontroli przeprowadzonej wspólnie z sanepidem, policja wszczęła postępowanie wyjaśniające, czy sprzedawane produkty nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi.

Według informacji sanepidu od połowy września do szpitala dziecięcego w Olsztynie trafiło siedem młodych osób z objawami zatrucia środkami odurzającymi.

Dopalacze to substancje psychoaktywne, które mogą działać podobnie do narkotyków; do 2010 r. można było je legalnie kupić w Polsce - były sprzedawane m.in. jako przedmioty kolekcjonerskie albo nawozy do roślin.

W październiku 2010 r., na podstawie generalnej decyzji GIS, wydanej na polecenie ówczesnej minister zdrowia Ewy Kopacz, sanepid w asyście policji zamknął w całej Polsce 1378 sklepów oferujących dopalacze.

Pod koniec listopada 2010 r. roku weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która zakazuje produkcji i wprowadzania do obrotu produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe, czyli np. dopalaczy.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH