Neurochirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie przeprowadzili operację kręgosłupa z użyciem techniki laserowej. Przebieg operacji obserwowali lekarze z Kaliningradu. Podobnych zabiegów ma być więcej - w ramach wspólnego projektu naukowego.

Trwający do kilku miesięcy projekt ma na celu podnoszenie kwalifikacji polskich i rosyjskich lekarzy. W jego ramach w Olsztynie i Kaliningradzie powstają specjalistyczne pracownie, w których lekarzy doskonalą swoje umiejętności.

Z polskiej strony w projekcie uczestniczą: Wydział Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz uniwersytecki szpital kliniczny, a po stronie rosyjskiej: Regionalny Szpital w Kaliningradzie oraz Uniwersytet E. Kanta.

W piątek (13 grudnia) dwóch neurochirurgów z Kaliningradu obserwowało operację dyskopatii kręgosłupa, którą neurochirurdzy ze szpitala uniwersyteckiego w Olsztynie przeprowadzali używając m.in. lasera.

W Kaliningradzie lekarze będą się uczyć zabiegów z zakresu chirurgii ogólnej, laparoskopowej oraz reanimacji. Część szkoleń będzie prowadzona na fantomach. W Olsztynie będą prowadzone szkolenia m.in. dotyczące neurochirurgii i zabiegów endowaskularnych (m.in. operacje tętniaków, operacje mózgu i wszelkie choroby będące następstwem miażdżycy), operacji kręgosłupa oraz nadzoru nad chorymi po zabiegach neurochirurgicznych.

- To jest zupełnie wyjątkowy, pionierski projekt - przyznał Ryszard Wasiński, dyrektor departamentu zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie, który uczestniczył w odbywającej się w piątek konferencji naukowej lekarzy biorących udział w projekcie.

Prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan Wydziału Nauk Medycznych UMW powiedział, że we wzajemnych szkoleniach ze strony polskiej będą uczestniczyć lekarze szpitala klinicznego oraz niektórych szpitali w terenie (będą to głównie neurochirurdzy) a także zainteresowani chirurgią studenci.

Uczestniczący w projekcie lekarze podkreślali, że bariera językowa nie jest dla nich problemem, ponieważ wszyscy uczestnicy znają angielski i tym językiem posługują się w komunikacji dotyczącej medycyny.

Projekt jest finansowany ze środków unijnych, jego łączny koszt to 2,2 mln euro.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH