Olsztyn: rośnie wykrywalność boreliozy Na szczęście nie mieszkamy w tropikach, gdzie owady przenoszą wiele innych groźnych chorób zakaźnych.

W Warmińsko-Mazurskiem kleszcze atakują bardziej niż w innych regionach, ale rośnie wykrywalność boreliozy.

Przyroda w Warmińsko–Mazurskiem sprzyja kleszczom, których jest tu znacznie więcej niż w innych regionach kraju, ale rośnie też świadomość zagrożenia boreliozą i przypadków zachorowań jest mniej niż można by się spodziewać.  

– W naszym województwie kleszcze są wyjątkowo zjadliwe, jest duża populacja kleszczy zakażonych, które przenoszą boreliozę – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Elżbieta Łabaj – rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (WSSE) w Olsztynie. Teraz, po zimie, kleszcze są bardziej agresywne, bo szukają żywicieli – ostrzega Elżbieta Łabaj.

Rzecznik prasowy WSSE przyznaje, że liczba osób, zgłaszających się do lekarza po ukąszeniu przez kleszcza rośnie. Jeśli w 2006 roku odnotowano 586 zgłoszeń, to rok później już 699. W 2008 roku było ich mniej, bo 609, ale rok ubiegły przyniósł już 754 przypadki odkleszczowego zakażenia, w tym 390 potwierdzonych serologicznie przypadków zakażenia z powodu rumienia wędrującego. W tej liczbie mieści się 360 osób, u których stwierdzono boreliozę. Najwięcej zachorowań odnotowano w Ostródzie, Olsztynie i Piszu.

Jak twierdzi Elżbieta Łabaj, rosnąca liczba osób, zgłaszających się do lekarza np. z rumieniem wędrującym, oznacza wzrost świadomości zagrożenia w społeczeństwie. Zwykle lekarz wówczas, zgodnie z obowiązującymi zaleceniami, podaje antybiotyk.

Ponadto, lekarze u osób skarżących się na bóle stawów czy zaburzenia rytmu serca wykonują badania także w kierunku wykrycia boreliozy, a nie tylko reumatyzmu. Kiedyś te badania nie były popularne i wielu pacjentów chorowało nie wiedząc, że ma boreliozę.

Borelioza jest w Polsce najczęstszą chorobą przenoszą przez kleszcze. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w Rosji, południowych regionach Szwecji, Europie Środkowej oraz w północno–wschodnich regionach USA. W Polsce natomiast odnotowuje się rocznie ok. 9–10 przypadków na 100 tys. mieszkańców, z czego najwięcej w województwie podlaskim. W Europie nosicielem tej choroby jest najczęściej kleszcz pospolity.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH