W listopadzie ubiegłego roku olsztyńskie Stowarzyszenie

W Olsztynie potencjalni dawcy szpiku nie mogą zrobić niezbędnych do tego badań. Specjaliści tłumaczą, że badania te są drogie i nie stać na nie olsztyńskich placówek.

Jednak naprzeciw temu problemowi wyszło olsztyńskie stowarzyszenie „Jestem Pomagam Wspieram“, które nawiązało współpracę z Fundacją Przeciwko Leukemii im. Agaty Mróz.  W ramach współdziałania fundacja zaoferowała przyjazd specjalnego ambulansu ze sprzętem, dzięki któremu potencjalni dawcy będą mogli przejść badania. Warunkiem przeprowadzenia badań było zgłoszenie się conajmniej 40 – 50 osób. Przedstawiciele stowarzyszenia przez kilka miesięcy organizowali wykłady, na których opowiadali o białaczce i zachęcali do pomocy chorym.

Badaniom chcą się poddawać głównie młode osoby.

– Średnia wieku kandydatów to 20 lat – mówi  Ewa Cichocka, prezes JPW. – I właśnie na takich osobach najbardziej zależało organizatorom akcji, bowiem mogą widnieć na liście dawców przez wiele lat.

Spotkanie zacznie się emisją filmu „Życie dla życia“, gdzie jest pokazana procedura pobierania szpiku w znieczuleniu ogólnym. Następnie przedstawiciele fundacji im. Agaty Mróz odpowiedzą na wszystkie pytania i wątpliwości uczestników.

– Nie wiem, jaka będzie reakcja na film – przyznaje Cichocka. – Być może po jego obejrzeniu część osób się rozmyśli i nie będzie chciała zostać dawcą. Jednak to dobrze, bo badania są kosztowne i chcemy wiedzieć, że przejdą je osoby, które naprawdę przemyślały swoją decyzję.

Z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń i warunki lokalowe organizatorzy musieli podzielić potencjalnych dawców na dwie tury. Każdy zostanie powiadomiony o godzinie badania SMS-em. Fundacja dostarczy sprzęt, a stowarzyszenie JPW zorganizowało personel zabiegowy. Swoją pomoc zaoferowało pięć pracownic szpitala dziecięcego.

Jak pisaliśmy już wcześniej, potencjalnych dawców szpiku odstraszają mity na temat pobierania go od dawców. Nie jest to, jak niektórzy uważają, nakłuwanie kręgosłupa.

– Są dwa sposoby pobierania szpiku. Pierwszy to pobranie krwi, przed którym dawcy podawane są odpowiednie leki potrzebne do namnożenia komórek macierzystych. Drugi sposób to nakłucie, w narkozie, kości talerza biodrowego i pobranie z niej szpiku. O tym, który sposób zostanie zastosowany decyduje lekarz w zależności od różnych parametrów np. wagi, wieku czy płci dawcy i biorcy. Jednak ostateczną decyzję o sposobie poboru podejmuje dawca – mówiła portalowi rynekzdrowia.pl  Ewa Cichocka

Dawcą szpiku może być zdrowa osoba w wieku od 18 do 50 lat. Przeciwwskazaniem są m.in. nadciśnienie, aktywna astma, cukrzyca, epilepsja, nosicielstwo wirusów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH