W piątek, 6 października stolica Warmii i Mazur po raz już drugi będzie miejscem, gdzie zjadą się setki osób, które chcą zostać dawcami szpiku.

Prezes organizującego akcję Stowarzyszenia „Jestem, Pomagam, Wspieram” Ewa Cichocka w rozmowie z naszym portalem zapewnia, że takie akcje mają być cykliczne i z każdym razem przyciągać więcej osób.

W Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. Jana Rusieckiego od piątkowego południa ma być bardzo tłoczno. Nie ma czemu się dziwić. W trakcie pierwszej tego typu akcji, zorganizowanej w lutym b.r. zgłosiło się 181 osób. Jak zapewnia Ewa Cichocka, Stowarzyszenie ma w planach cykliczne tego typu akcje. Po tej jesiennej, znów przyjdzie pora na wiosenną.

– Co ciekawe, trudniej przekonać mężczyzn niż kobiety. Jakoś panowie są bardziej sceptyczni, tłumaczą się zwyczajnie „że coś im się ze zdrowiem może stać”. Inaczej też reagują ludzie, którzy mieli taki przypadek u kogoś z bliskich, a inaczej ci, u których jest wszystko dobrze.

Ale Stowarzyszenie nie ogranicza swej działalności do samych akcji dawstwa szpiku. Prezes stowarzyszenia dodaje, że jeszcze w tym roku planowane jest malowanie korytarzy oddziału hematologiczno-onkologicznym Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, gdzie przebywają najmłodsi chorzy.

– Wolontariusze opiekują się tymi dziećmi, ale nie tylko nimi. Mamy również podopiecznych z innych placówek. Wśród nich Łukasza, który po wypadku jest całkowicie sparaliżowany. Dla niego studenci wraz ze szpitalem chcą zorganizować niecodzienne wyjście do kina, które podobnie jak w przypadku Janusza Świtaja pozwoliłoby złamać wydaje się niemożliwe bariery – mówi naszemu portalowi Ewa Cichocka.

A chętni w wieku od 18 do 45 lat mogą rejestrować się na stronie www.jestempomagamwspieram.pl, gdzie znajdują się szczegółowe informacje na temat badań. Dotychczas uczyniło to 65 osób. Ale również ci, którzy nie zarejestrują się na portalu mogą wziąć udział w tej akcji. Jedyny warunek – to stawić się w piątek na badania.

Krew będą pobierać pielęgniarki ze Szpitala Dziecięcego, a nad rejestracją dawców będą czuwać przedstawiciele Fundacji Przeciwko Leukemii. Osoby, które wezmą udział w akcji, otrzymają od OSW upominki i podziękowania.
 
Aby zostać kandydatem na dawcę i być zarejestrowanym w rejestrze dawców szpiku wystarczy oddać 10 ml krwi. Dane jego antygenów są wprowadzane do komputerowej bazy danych, a następnie przesyłane do światowego rejestru dawców. Jeżeli znajdzie się osoba, której można pomóc, kandydat jest proszony o oddanie następnych 10 ml krwi. Po kolejnych badaniach potencjalny dawca dopiero ostatecznie decyduje, czy chce oddać swój szpik choremu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH