Olsztyn: na nowym bloku zaczęto już operować

W Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie rozpoczęto operowanie pacjentów na nowym, 12-salowym bloku operacyjnym. Dzięki temu większość operacji ma być przeprowadzanych do godz. 15.00.

Naczelny lekarz szpitala wojewódzkiego w Olsztynie dr Dariusz Onichimowski poinformował PAP, że w poniedziałek (10 lutego) na nowym bloku operacyjnym przeprowadzono pierwszych 7 operacji. - Sprzęt działa jak należy, nie ma żadnych organizacyjnych ani logistycznych potknięć - powiedział.

Nowy budynek, w którym znajduje się centralna sterylizatornia i 12 sal operacyjnych zakończono budować jesienią; w listopadzie odbyło się uroczyste otwarcie bloku operacyjnego. Mimo to przez kolejne tygodnie nie operowano tam pacjentów ponieważ, jak powiedział dr Onichimowski, należało dokonać jeszcze drobnych przeróbek w instalacjach. Sporo wysiłku organizacyjnego kosztowało także przeniesienie sprzętu z dotychczasowych sal operacyjnych do nowego bloku.

Otwarcie bloku operacyjnego daje szpitalowi wojewódzkiemu w Olsztynie możliwość wykonywania większej niż dotąd liczby zabiegów i operacji - teraz wykonuje się ich ok. 8 tys. rocznie, a nowy blok daje możliwości na 14 tys. operacji.

Onichimowski powiedział, że mimo to NFZ nie sfinansował większej liczby zabiegów i szpital nie wykorzysta w pełni mocny przerobowych bloku operacyjnego. Jednak zostanie zoptymalizowany czas wykonywania zabiegów - mają się one rozpoczynać rano i trwać do godz. 15.00.

Budowa nowej centralnej sterylizatorni i 12 sal operacyjnych w szpitalu wojewódzkim w Olsztynie była największą inwestycją ostatnich lat w ochronie zdrowia na Warmii i Mazurach - kosztowała 68 mln zł; unijna dotacja wyniosła 45 mln zł.

Nowe sale operacyjne są wyposażone w specjalistyczny sprzęt potrzebny do wykonywania operacji i zabiegów m.in. okulistycznych, ginekologicznych, ortopedycznych, neurologicznych i onkologicznych. Na bloku operacyjnym znajduje się też sala z 17 stanowiskami do wybudzania pacjentów po operacjach, są także pomieszczenia dla pacjentów podatnych na zakażenia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH