Olsztyn: kolejne operacje u pacjentów w śpiączce Prof. Moritę sprowadziła do Polski Fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo?". Fot.PTWP

We wtorek i w środę (26 i 27 lipca) lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie przeprowadzą u pacjentów w śpiączce operacje wszczepienia stymulatorów mających poprawić ich kontakt z otoczeniem.

Spośród ponad 130 chorych do operacji zakwalifikowano cztery osoby. We wtorek i środę operacje wszczepienia stymulatorów rozpoczną się między godz. 9 a 10 i średnio potrwają od 2,5 do 3 godzin.

Operowana będzie jedna kobieta i dwóch mężczyzn - poinformowała w poniedziałek (25 lipca) PAP zastępca kierownika kliniki neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie dr Monika Barczewska.

Jak wyjaśniła zakwalifikowani do operacji to młodzi ludzie, wszyscy po urazach czaszkowo - mózgowych, spowodowanych wypadkami komunikacyjnymi. Najmłodszy z pacjentów ma 14 lat, najstarszy ponad 30 lat. Najdłuższy okres, jaki minął od wypadku u pacjentów planowanych do operacji to 5 lat, najkrótszy to 8-9 miesięcy.

We wtorek przeprowadzone zostaną dwie operacje, w środę najprawdopodobniej jedna zamiast dwóch, ponieważ jeden z pacjentów z powodu infekcji układu moczowego nie zostanie zoperowany. Jak dodała, na jego miejsce prawdopodobnie nie uda się znaleźć kolejnej osoby, z powodu krótkiego terminu.

- Tym bardziej, że te cztery osoby kwalifikowaliśmy spośród 132 pacjentów, to nie jest łatwe jak widać - wyjaśniła dr Barczewska.

Poinformowała, że u operowanych w maju czterech pacjentów, których badania kontrolne właśnie się zakończyły, zaobserwowano wyraźnie poprawę kontaktów z otoczeniem, na początku nastąpiła poprawa w zakresie spastyczności (zmniejszyło się napięcie mięśniowe - PAP), aż po poprawę kontaktów ze światem zewnętrznym. - Każdy z pacjentów ma większy lub mniejszy kontakt - dodała dr Barczewska.

Wyjaśniła, że nastąpiła poprawa począwszy od emocji uwidocznianych na twarzy, poszerzenia źrenic, uśmiechu, wodzenia wzrokiem i odwracania głowy w sytuacji, która pacjenta zainteresuje, aż po reakcje bardziej skomplikowane, kiedy jedna z pacjentek wykonuje całe złożone czynności np. przekłada kartki w książce, skupia wzrok na oglądanym programie telewizyjnym np. o zwierzętach.

Podkreśliła, że według badań radiologicznych nastąpiła poprawa w zakresie ukrwienia mózgowia, w jednym przypadku bardzo znacząca (u pacjentki, u której stwierdzono największe postępy - PAP), a u pozostałych chorych mniej widoczna. Kolejne badania przeprowadzone zostaną za cztery miesiące, na przełomie listopada i grudnia. - To wszystko jest bardzo świeże, dopiero minęły dwa miesiące, zatem wszystko przed nami - oceniła dr Barczewska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH