
We wtorek i w środę (26 i 27 lipca) lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie przeprowadzą u pacjentów w śpiączce operacje wszczepienia stymulatorów mających poprawić ich kontakt z otoczeniem.
Spośród ponad 130 chorych do operacji zakwalifikowano cztery osoby. We wtorek i środę operacje wszczepienia stymulatorów rozpoczną się między godz. 9 a 10 i średnio potrwają od 2,5 do 3 godzin.
Operowana będzie jedna kobieta i dwóch mężczyzn - poinformowała w poniedziałek (25 lipca) PAP zastępca kierownika kliniki neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie dr Monika Barczewska.
Jak wyjaśniła zakwalifikowani do operacji to młodzi ludzie, wszyscy po urazach czaszkowo - mózgowych, spowodowanych wypadkami komunikacyjnymi. Najmłodszy z pacjentów ma 14 lat, najstarszy ponad 30 lat. Najdłuższy okres, jaki minął od wypadku u pacjentów planowanych do operacji to 5 lat, najkrótszy to 8-9 miesięcy.
We wtorek przeprowadzone zostaną dwie operacje, w środę najprawdopodobniej jedna zamiast dwóch, ponieważ jeden z pacjentów z powodu infekcji układu moczowego nie zostanie zoperowany. Jak dodała, na jego miejsce prawdopodobnie nie uda się znaleźć kolejnej osoby, z powodu krótkiego terminu.
- Tym bardziej, że te cztery osoby kwalifikowaliśmy spośród 132 pacjentów, to nie jest łatwe jak widać - wyjaśniła dr Barczewska.
Poinformowała, że u operowanych w maju czterech pacjentów, których badania kontrolne właśnie się zakończyły, zaobserwowano wyraźnie poprawę kontaktów z otoczeniem, na początku nastąpiła poprawa w zakresie spastyczności (zmniejszyło się napięcie mięśniowe - PAP), aż po poprawę kontaktów ze światem zewnętrznym. - Każdy z pacjentów ma większy lub mniejszy kontakt - dodała dr Barczewska.
Wyjaśniła, że nastąpiła poprawa począwszy od emocji uwidocznianych na twarzy, poszerzenia źrenic, uśmiechu, wodzenia wzrokiem i odwracania głowy w sytuacji, która pacjenta zainteresuje, aż po reakcje bardziej skomplikowane, kiedy jedna z pacjentek wykonuje całe złożone czynności np. przekłada kartki w książce, skupia wzrok na oglądanym programie telewizyjnym np. o zwierzętach.
Podkreśliła, że według badań radiologicznych nastąpiła poprawa w zakresie ukrwienia mózgowia, w jednym przypadku bardzo znacząca (u pacjentki, u której stwierdzono największe postępy - PAP), a u pozostałych chorych mniej widoczna. Kolejne badania przeprowadzone zostaną za cztery miesiące, na przełomie listopada i grudnia. - To wszystko jest bardzo świeże, dopiero minęły dwa miesiące, zatem wszystko przed nami - oceniła dr Barczewska.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 15:38 Śląski Uniwersytet Medyczny: jest boisko, będzie mecz otwarcia
- 15:25 Protestujący w Sejmie zaapelowali do prezesa PiS o spotkanie
- 14:31 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 13:26 Lekarz senior kontra e-zwolnienia. Czym to się skończy?
- 12:37 Częstochowa: trwa modernizacja SOR-u, od poniedziałku zamknięty dojazd
- 11:16 Prof. Andrzej Ciszewski: po grypie aż 6-krotnie większe ryzyko zawału serca
- 10:48 Szydło: apeluję do protestujących w Sejmie o zaufanie i powrót do domów
- 10:08 Prof. Dudek: dzisiaj kardiologia nie koncentruje się już tylko na tętnicach wieńcowych
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 3 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 4 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 5 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 6 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- 7 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych