Olsztyn: jest plan kliniki, są specjaliści, brakuje "tylko" pieniędzy Prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan Wydziału Nauk Medycznych UWM

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski planuje utworzenie kliniki chorób zakaźnych, jednak nie ma pieniędzy na wyposażenie.

Plan prof. Wojciecha Maksymowicza, dziekana Wydziału Nauk Medycznych UWM jest prosty. Najpierw w SP Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie powstanie zakład immunologii i mikrobiologii. Potem na jego bazie ma zostać utworzona klinika z oddziałem zakaźnym.

Jeszcze przed początkiem następnego roku akademickiego uda się zrealizować pierwszą część zamierzeń. Z zakładu będą korzystać studenci III roku kierunku lekarskiego. Prace adaptacyjne i wyposażeniowe sfinansuje ze swego budżetu Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i Ministerstwo Zdrowia.

Jednak prawdziwym wyzwaniem dla uniwersytetu i szpitala chorób płuc będzie utworzenie kliniki chorób zakaźnych. Jest już kandydat na szefa nowej placówki.

– Kliniką chorób wewnętrznych kieruje Piotr Zaborowski, który jest także specjalistą zakaźnikiem. Teraz trzeba jeszcze tylko decyzji samorządu województwa. Są pieniądze unijne, które można wykorzystać – mówi Wojciech Maksymowicz.

Z funduszami europejskimi jest jednak problem, który może być rozwiązany najwcześniej w 2014 r. Wtedy zacznie się kolejne tzw. programowanie, czyli przyznawanie pieniędzy na różne projekty, także w ochronie zdrowia. Prof. Maksymowicz nie traci jednak nadziei, że klinika powstanie wcześniej.

Prowadzone są rozmowy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, bo jak przekonuje dziekan, to przecież także kwestia bezpieczeństwa.

Więcej: www.olsztyn.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH