Olsztyn: innowacyjny zabieg kardiologów w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Olsztyn: innowacyjny zabieg kardiologów w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Fot. Archiwum

Zabiegi przezskórnego zamknięcia uszka lewego przedsionka serca wykonali kardiolodzy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie. Placówka jest pierwszym ośrodkiem na Warmii i Mazurach, w którym wykonywane są te zabiegi.

Jak podał PAP w poniedziałek (5 grudnia) rzecznik szpitala Przemysław Prais, w Pracowni Hemodynamiki w ub. miesiącu wykonano dwa pierwsze zabiegi wszczepienia specjalnych urządzeń zamykających (okluderów) uszka lewego przedsionka serca.

Bezoperacyjne czyli tzw. przezskórne zamknięcie tej struktury serca (LAAC - Left Atrial Appendage Closure) poprzez wszczepienie okludera do jego jamy jest niezbędne w grupie chorych z migotaniem przedsionków posiadających przeciwskazania do stosowania terapii przeciwkrzepliwej. Skuteczne wykonanie LAAC zmniejsza w tej grupie chorych ryzyko zgonu i udaru mózgu.

Zabieg przeprowadził zespół w składzie: dr. n. med. Adam Kern, kierownik Pracowni Hemodynamiki, prof. Grzegorz Smolka z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach - kardiolodzy inwazyjni, Katarzyna Próchniewska - echokardiografia przezprzełykowa, Krystian Bojko - kardiolodzy oraz Jolanta Lenczewska - pielęgniarka i Tomasz Mądzelewski - technik radiologii.

Migotanie przedsionków stanowi najczęstszy typ arytmii serca. Występuje w około 0,5 proc. populacji, natomiast u osób po 65. roku życia częstość występowania wzrasta do około 3-5 proc. W trakcie migotania, przedsionki serca nie kurczą się tak jak przy prawidłowym rytmie zatokowym, co ułatwia powstawanie skrzeplin w ich jamach, przede wszystkim w uszku lewego przedsionka, z którego pochodzi ponad 90 proc. skrzeplin powodujących udary mózgu.

Udary niedokrwienne mózgu, w mechanizmie zatorowo-zakrzepowym, u chorych z migotaniem przedsionków u około 30 proc. chorych mogą być przyczyną zgonu, natomiast u 28 proc. powodują poważne deficyty neurologiczne.

- Biorąc pod uwagę populację naszego regionu - można stwierdzić, że kwalifikujących się do niego pacjentów byłoby co najmniej kilkudziesięciu rocznie. Dzięki temu, że zabieg może się odbywać w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, pacjenci z terenu województwa warmińsko-mazurskiego nie będą musieli wyjeżdżać do innych ośrodków poza regionem. Aby uzyskać certyfikat uprawniający do samodzielnych zabiegów musimy wykonać ich jeszcze co najmniej kilkanaście pod kierunkiem specjalisty z odpowiednimi kwalifikacjami, jak np. prof. Grzegorz Smolka - powiedział dr Adam Kern.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH