Olsztyn: hematolodzy chcą utworzenia ośrodka transplantacji szpiku

Hematolodzy zabiegają o utworzenie w Olsztynie ośrodka transplantacji szpiku kostnego. Teraz pacjenci z Warmii i Mazur chorujący na nowotwory układu krwiotwórczego muszą jeździć na przeszczepy komórek macierzystych do ośrodków w Gliwicach, Warszawie i Gdańsku.

Dr Wanda Knopińska-Posłuszny, ordynator oddziału hematologii w olsztyńskiej Poliklinice MSW w Olsztynie zwróciła uwagę, że ośrodków, w których dokonuje się transplantacji szpiku, jest w Polsce sporo, ale są nierównomiernie rozmieszczone.

- Więcej na południu kraju, mniej w północnej części, natomiast Warmia i Mazury oraz Podlasie to biała plama pod tym względem - podkreśliła.

Przypomniała, że kiedy powstawał w 2012 roku oddział hematologii w olsztyńskiej Poliklinice, lekarze mieli na względzie stworzenie warunków nie tylko leczenia objawowego czy paliatywnego pacjentów chorych na nowotwory układu krwiotwórczego, ale i wyleczenie skuteczne tych chorób.

- W przypadku ciężkich chorób połowę pacjentów można wyleczyć. W wielu przypadkach ratunkiem jest przeszczep komórek macierzystych. Teraz tych pacjentów wysyłamy do innych ośrodków w Polsce - zaznaczyła.

Chodzi o ostre białaczki, szpiczaki i chłoniaki.

Jak podkreśliła dr Knopińska-Posłuszny olsztyńska Poliklinika i jej oddział hematologii ma bardzo dobrą współpracę z ośrodkami transplantacji w kraju.

- Zakładamy, że każdy nasz pacjent, który ma wskazania do transplantacji czy to własnych komórek czy od dawcy, to taki przeszczep będzie miał zaoferowany, ale aby poprawić efektywność leczenia i skrócić kolejki oczekiwania, najlepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie ośrodka transplantacji komórek macierzystych właśnie w Olsztynie - dodała.

Jak oceniła, koszt powstania takiego ośrodka wraz z wyposażeniem w specjalistyczny sprzęt oraz certyfikowany bank tkanek i komórek to 7-8 mln zł.

- Musimy wspólnie dążyć do tego, żeby medycynę nowoczesną z wyższej półki rozwijać na miejscu, po to, by pacjentom oferować możliwość leczenia w Olsztynie - oceniła.

Oddział hematologii w olsztyńskiej Poliklinice przygotowuje pacjentów do przeszczepu i prowadzi ich po transplantacji.

- Utworzenie ośrodka transplantacji na miejscu byłby krokiem milowym, ale i niezbędnym w całym procesie leczenia pacjentów - dodała dr Knopińska-Posłuszny.

Z Warmii i Mazur każdego roku 50-60 pacjentów wyjeżdża do innych ośrodków onkologicznych w kraju, by poddać się transplantacji komórek macierzystych.

W środę oddano do użytku po remoncie pomieszczenia Hematologii Pobytu Dziennego, korzystają z nich m.in. mieszkańcy Warmii i Mazur, którym przeszczepiono szpik w Gliwicach, Warszawie lub Gdańsku. Każdy pacjent spędza tu średnio 3 godziny, w trakcie podawania leków wykorzystywanych w terapii hematologicznej.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH