Olkusz: transport międzyszpitalny - skąd był ten kłopot?

NZOZ Nowy Szpital w Olkuszu nie wysłał karetki transportowej do przywiezienia pacjentki na konsultacje z Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu, gdyż - jak zapewnia ordynator SOR w olkuskim szpitalu - ze zgłoszenia nie wynikało, że karetkę wzywa lekarz dyżurny szpitala pulmonologicznego.

Prasa opisywała przypadek 83-letniej pacjentki z Jaroszowca, z podejrzeniem ostrego zespołu wieńcowego, która wymagała pilnych konsultacji w pobliskim NZOZ Nowy Szpital w Olkuszu. Aby jednak ją tam przetransportować karetka przyjechała aż z Krakowa (50 km w jedną stronę).

Jak informuje w wyjaśnieniu rozesłanym do mediów Andrzej Kochan ordynator SOR w NZOZ Nowy Szpital w Olkuszu, z wyjaśnień przekazanych przez lekarza dyżurnego szpitanego oddziału ratunkowego wynika, że otrzymał on telefon od lekarza, który chciał przesłać na konsultację pacjentkę w ciężkim stanie. Dyżurujący na SOR miał nie uzyskać jednak informacji, że chodzi o pacjentkę Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu, który podpisał z olkuskim szpitalem umowę na transport.

- W trosce o stan zdrowia pacjentki lekarz SOR zasugerował wezwanie ambulansu specjalistycznego, nie traktując pacjentki jak pacjenta przebywającego w oddziale szptalnym - tłumaczy ordynator SOR. Przekonuje też, że o ile lekarz dyżurny szpitala w Jaroszowcu chciał skonsultować w Nowym Szpitalu pacjentkę z podejrzeniem ostrego zespołu wieńcowego powinien porozumieć się w tym przypadku z lekarzem dyżurnym oddziału kardiologii lub wewnętrznego.

Lekarz wyjaśnia, że pacjentka została przewieziona ambulansem Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego z Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu do Nowego Szpitala w Olkuszu o godz. 22.45.

Po zbadaniu pacjentki przez lekarza, wykonaniu EKG oraz wykonaniu podstawowych badań biochemicznych został rozpoznany częstokurcz, który ustąpił po podaniu 1 ampułki leku. Pacjentka została odwieziona do Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu o g. 01.05 przez zespół transportu międzyszpitalnego, bez lekarza Nowego Szpitala w Olkuszu, z zaleceniami.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH