Okuliści: uwaga, groźne nie tylko petardy, ale i korki od szampana

Nie tylko wybuchające petardy mogą być groźne dla naszego zdrowia podczas sylwestrowych zabaw. Także lecący z prędkością około 100 km na godzinę korek szampana może poważnie uszkodzić wzrok - ostrzegają okuliści.

Uderzenie korka w oko może spowodować uszkodzenie naczyń krwionośnych, wylanie się krwi do wnętrza gałki ocznej.

- Może dojść do podwichnięcia lub zwichnięcia soczewki własnej pacjenta, która może przemieścić się w tym oku. Mogą nastąpić złamania oczodołu - wszystko zależy, z której strony ten korek pędzi - powiedziała w poniedziałek (31 grudnia) dr Erita Filipek, okulistka z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Dr Filipek wskazała, że wprawdzie tego typu urazy nie są bardzo częste, niemniej trafiają się właściwie co roku. Czasami ofiary takich incydentów zgłaszają się do lekarza dopiero po jakimś czasie. Okuliści przestrzegają jednak, by nie lekceważyć urazów spowodowanych przez uderzenia korkiem.

- Wybuch korka od szampana może być naprawdę groźny dla oczu. Taki korek leci z prędkością ok. 100 km na godzinę, więc uraz jest duży. Jeśli uderzenie następuje z większej odległości, siła rażenia jest mniejsza; jednak taki rykoszet też może spowodować bardzo poważne uszkodzenie - wskazała dr Filipek, przypominając o zasadach ostrożności przy otwieraniu szampanów.

Najczęstsze problemy, z którymi pacjenci trafiają w sylwestra do szpitali okulistycznych, to - oprócz urazów spowodowanych przez wypadki komunikacyjne czy bójki - uszkodzenia oczu spowodowane petardami. W Katowicach co roku takich przypadków jest kilkanaście.

- Często są to bardzo ciężkie przypadki, ponieważ urazy mechaniczne są połączone z oparzeniem chemicznym i termicznym. Wybuchająca petarda jest - po pierwsze - gorąca, po drugie zawiera materiał wybuchowy, który jest środkiem chemicznym, więc działa uszkadzająco. Ponadto, w zależności od tego z jak bliska pacjent doznaje urazu, mogą nastąpić uszkodzenia związane z ciałami obcymi w gałce ocznej - wyjaśniła dr Filipek.

To, czy specjaliści są w stanie uratować uszkodzone w ten sposób oko, zależy głównie od rozległości urazu. Gdy uraz był duży, z bliskiej odległości, z petardą zawierającą bardzo dużą ilość materiału wybuchowego, trzeba liczyć się ze znacznym uszkodzeniem gałki ocznej i utratą widzenia. Największych uszkodzeń doznają zwykle osoby bezpośrednio narażone na uderzenie petardą, ale bywają też urazy rykoszetowe, których ofiarami padają także osoby postronne.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH