Ogólnopolski zlot krwiodawców na Stadionie Narodowym - będą bić rekord Uczestnicy podejmą próbę pobicia rekordu Polski w ilości oddanej krwi w czasie jednej akcji terenowej, Fot. Fotolia

W sobotę (4 lipca) na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się ogólnopolski zlot krwiodawców. Uczestnicy "Zlotu Dla Życia", imprezy, która propagować ma krwiodawstwo, podejmą próbę pobicia rekordu Polski w ilości oddanej krwi w czasie jednej akcji terenowej.

Przez cały dzień (do godz. 18) na stadionie będą się odbywały m.in. szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, spotkania z ludźmi po przeszczepach, a także z dawcami szpiku. Każdy będzie mógł zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku i podpisać oświadczenie woli - dokument, w którym wyraża się zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia.

Będzie można także obejrzeć obrazy i rysunki związane z krwiodawstwem wykonane przez dzieci i młodzież. W planach jest wykonanie grupowego zdjęcia przez ustawienie uczestników "Zlotu Dla Życia" w kształt kropelki krwi. Imprezę zakończy koncert.

Jak informuje Fundacja Dzień Dla Życia - organizator zlotu - uczestnicy imprezy mającej na celu propagowanie oddawania krwi, podejmą próbę pobicia rekordu Polski w ilości oddanej krwi w czasie jednej akcji terenowej.

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa (RCKiK) apelują o oddawanie krwi, przypominając, że w okresie wakacyjnym jest ona szczególnie potrzebna, bo zdarza się dużo wypadków, a wielu dawców wyjeżdża na urlopy i krwi brakuje.

Tylko 15 proc. Polaków posiada grupę krwi Rh ujemną, dlatego też często stacje krwiodawstwa borykają się z niedoborami w tych grupach. W związku z tym osoby z grupą Rh ujemną proszone są o systematyczne oddawanie krwi.

Obecnie w Warszawie najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 Rh- (minus) oraz A Rh+ (plus). Brakuje także grup krwi: A Rh- (minus), B Rh- (minus) oraz 0 Rh+ (plus).

Krew można oddawać w regionalnych centrach krwiodawstwa i ich oddziałach, które często działają przy szpitalach i przychodniach. Centra organizują również akcje w terenie - stałe, np. co tydzień w określonej placówce medycznej lub okazjonalne, w przychodniach, a także w urzędach czy firmach.

Centra krwiodawstwa dysponują również specjalnymi ambulansami do poboru krwi. Dzięki nim akcję krwiodawstwa można zorganizować prawie wszędzie. W Warszawie ambulans taki można spotkać w każdą środę przed Pałacem Kultury i Nauki.

Szczegółowy harmonogram akcji krwiodawstwa zamieszczany jest na stronach internetowych Narodowego Centrum Krwi, które jest odpowiedzialne za pobieranie i zaopatrzenie w krew (www.nck.gov.pl) oraz każdego RCKiK.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH