Rynek Zdrowia | 17-05-2017 12:25

Ogólnopolski Dzień Wiedzy o Akromegalii: rusza specjalna infolinia

Stowarzyszenie Chorych z Akromegalią i Osób Wspierających po raz piąty organizuje akcję edukacyjną. W środę (17 maja) w godz. 16-19 oraz czwartek (18 maja) w godz. 10-13 zostanie uruchomiona specjalna infolinia. Dzwoniąc pod nr 695 404 160, będzie można skonsultować się z lekarzem endokrynologiem.

W miarę upływu lat u osób z akromegalią zaostrzają się rysy twarzy i rozrasta żuchwa. Fot. Archiwum

Celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na niepokojące zmiany, jakie mogą towarzyszyć chorobie. Postawienie właściwej diagnozy może zająć nawet 10 lat. I choć wygląd chorych ulega w tym czasie charakterystycznej zmianie, odbywa się to na tyle wolno, że czasem dopiero porównanie fotografii z przeszłości pozwala dostrzec różnice. 

W miarę upływu lat u osób z akromegalią zaostrzają się rysy twarzy i rozrasta żuchwa. Powiększają się im także uszy, nos, usta i język. Jednak najbardziej widoczne są zmiany w obrębie dłoni i stóp. Wśród dorosłych niepokojącym sygnałem jest konieczność zmiany rękawiczek lub obuwia na większe.

- Fani starego kina z pewnością pamiętają też amerykańskiego aktora Rondo Hattona. Wydatna szczęka i duży nos zapewniały mu role czarnych charakterów, w rzeczywistości cierpiał na akromegalię - mówi prof. Wojciech Zgliczyński, kierownik Kliniki Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Po raz pierwszy akromegalię opisał w 1886 r. francuski lekarz Pierre Marie, nadając jej nazwę, która pochodzi od greckich słów ''akron'', co znaczy kończyna i ''megas'', czyli wielki. Nie podał on jednak przyczyny jej występowania.

Zrobił to dopiero rok później Oskar Minkowski, lekarz polskiego pochodzenia. Odkrył on, że akromegalia, zwana inaczej chorobą gigantów, związana jest z obecnością guza przysadki mózgowej, który powoduje nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu.

W Polsce z akromegalią żyje blisko 2,5 tys. osób, ale każdego roku liczba zdiagnozowanych zwiększa się średnio o 200 nowych przypadków.