Odpowiedź na tekst prof. Krzysztofa Warzochy

Zapoznałem się z ciekawą wypowiedzią prof. Krzysztofa Warzochy, Dyrektora Instytutu Hematologii i Transfuzjologii pt.: "Co robią konsultanci dla swoich pacjentów?" (na portalu rynekzdrowia.pl - przyp. red.). Przypuszczam, że prof. Warzocha nie odnosi się tu do działania konsultanta w dziedzinie otolaryngologii, a jako hematolog raczej do mojej skromnej osoby i w związku z tym wypada mi odpowiedzieć - pisze prof. Wiesław W. Jędrzejczak, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii.

W odniesieniu do zwiększenia dostępności chorych na choroby krwi do leków celowanych to pozwolę sobie przypomnieć, że w 2009 roku z moim czynnym udziałem został do leczenia przewlekłej białaczki szpikowej wprowadzony nilotynib, a wskazania do stosowania pozostałych inhibitorów kinaz tyrozynowych zostały rozszerzone. Z kolei, w odniesieniu do programu leczenia szpiczaka wskazania do stosowania bortezomibu w ramach programu terapeutycznego także zostały znacznie rozszerzone.

Nie udało się wprawdzie w tym roku wprowadzić lenalidomidu do programu terapeutycznego leczenia szpiczaka, ale została przeze mnie przygotowana zarówno opinia dla AOTM, zmodyfikowana wersja programu i prace we współpracy z NFZ-em zostały rozpoczęte. Natomiast, o ile mi wiadomo, póki co, sprawy rozbiły się o negocjacje cenowe, w których ani nie uczestniczyłem, ani nie powinienem uczestniczyć.

Za swoją porażkę uważam to, że do tej pory nie udało mi się przekonać NFZ do finansowania rytuksymabu w chłoniakach rozlanych w skojarzeniu z inną chemioterapią niż CHOP. NFZ nie jest zaskakiwany informacjami o pojawiających się nowych lekach chociażby dlatego, że z reguły najpierw pojawiają się one we wnioskach o chemioterapię niestandardową i są przy tej okazji opiniowane również przez konsultanta krajowego.

W 2009 roku udało mi się również wynegocjować nowe znacznie wyższe stawki za procedury hematologiczne w ramach katalogu JGP i znaczące podniesienie wyceny osobodnia z 9 na 14 punktów. Po przekazaniu finansowania przeszczepiania szpiku do NFZ wynegocjowałem wyższe stawki dla hematologicznych ośrodków transplantacyjnych za te procedury. Również wynegocjowany przeze mnie sposób finansowania przez NFZ procedury immunoablacja w nabytej aplazji szpiku jest korzystniejszy dla ośrodków.

Natomiast zarówno funkcja, jak i zadania konsultanta krajowego, jak i konsultanta wojewódzkiego są określone ustawowo. Wbrew temu, co pisze prof. Warzocha, konsultanci krajowi są urzędnikami Ministra Zdrowia nie tylko dlatego, że są to funkcje z mianowania Ministra, ale również dlatego, że otrzymują od Ministra wynagrodzenie za pełnienie tej funkcji. W związku z tym konsultanci krajowi stają się w świetle prawa funkcjonariuszami publicznymi, a nie tylko osobami pełniącymi funkcje publiczne. To określa ich większą odpowiedzialność za ewentualną korupcję.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH