Odpowiedź na rosnące potrzeby w zakresie wspierania diagnostyki

Grupa Bracco od stycznia 2012 rozpoczęła działalność w Europie Środkowo-Wschodniej, otwierając oddziały w Polsce, Czechach i na Słowacji. Poniżej wywiad z Fulvio Renoldi Bracco, dyrektorem Global Business Unit Imaging. Renoldi Bracco należy do czwartego pokolenia rodziny Bracco, która od 80 lat tworzy i rozwija firmę będącą światowym liderem w dziedzinie diagnostyki obrazowej.

- Jakie są najważniejsze etapy w historii firmy Bracco?
- Geneza firmy Bracco sięga 1927 roku, kiedy mój pradziadek Elio Bracco zaczął prowadzić dystrybucję produktów chemicznych i farmaceutycznych, zatrudniając przy tym 5 pracowników.

W dziedzinie wysoce specjalistycznej diagnostyki obrazowej firma podjęła działania na początku lat sześćdziesiątych XX wieku.  Opracowaliśmy strategię inwestycyjną badań i rozwoju (R&D), dzięki której w następnych latach stworzyliśmy Iopamidol, pierwszy niejonowy środek kontrastowy.

Po tym przełomowym osiągnięciu na światową skalę - wciąż traktowanym jako punkt odniesienia w diagnostyce obrazowej - firma Bracco rozszerzyła swoje portfolio o Iomeprol, kolejny innowacyjny środek cieniujący do tomografii komputerowej (TK) i badań angiograficznych oraz środki kontrastowe do rezonansu magnetycznego (MRI) i ultrasonografii wzmocnionej kontrastem (CEUS ).

Od kilku lat wprowadzamy strategię integracji portfolio, co zaowocowało istotnymi przejęciami w dziedzinie systemów administracji środków kontrastowych. W 2001 roku nabyliśmy ACIST Medical Systems, spółkę z siedzibą w Minneapolis, która opracowała zaawansowane systemy dostarczania środków kontrastowych dla kardiologii interwencyjnej.

W 2008 roku wzmocniliśmy naszą pozycję poprzez przejęcie firmy EZEM z siedzibą w USA, lidera w zakresie środków kontrastowych do radiologii przewodu pokarmowego, dysponującego atrakcyjnym portfolio wstrzykiwaczy do tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Kilka miesięcy dokonaliśmy kolejnej akwizycji szwajcarskiej spółki Swiss Medical Care, która opracowała przełomowy system administracji środków kontrastowych dla TK.

Uważamy, że zintegrowane podejście do środków kontrastowych, usług z nimi związanych i systemów ich dostarczania jest odpowiedzią na rosnące potrzeby wsparcia diagnostyki, które zauważamy wśród pracowników opieki zdrowotnej i które doskonale rozumiemy.

Dzisiaj firma Bracco zatrudnia ponad 3 200 pracowników na całym świecie. W ramach spółek Bracco Imaging oraz ACIST Medical Systems jesteśmy w czołówce innowacji związanych z medycyną obrazową. We Włoszech dział farmaceutyczny zajmuje się dystrybucją leków na receptę i tych dostępnych bez recepty, a także dostarcza nowoczesne usługi diagnostyczne dla społeczeństwa w centrum medycznym CDI (Centro Diagnostico Italiano) w Mediolanie.

- Co to znaczy "Bracco - firma zintegrowana globalnie"?

- Oznacza to, że wszystkie nasze działy: badania i rozwój (R&D), produkcja, wsparcie medyczne, dział handlowy oraz marketing prowadzą działania na skalę światową.

Nasz dział produkcji stanowią fabryki we Włoszech, Szwajcarii, Japonii, Chinach i Niemczech. Z kolei sektor medyczny i R&D działa w obrębie sieci ośrodków we Włoszech, Szwajcarii, Niemczech, USA i Chinach.

Pod koniec 1980 roku grupa Bracco wprowadziła program międzynarodowej ekspansji handlowej, poczynając od wejścia na rynek USA, który do dziś generuje najwięcej przychodów. W ciągu niespełna dwudziestu lat otworzyliśmy oddziały w Europie i Azji. Stworzyliśmy sieć dystrybucji, aby dotrzeć do wielu krajów. Podjęliśmy działalność na zasadzie wspólnego przedsięwzięcia w Chinach i Japonii, dwóch kluczowych rynkach w regionie Azji i Pacyfiku.

W ciągu ostatnich trzech lat zdecydowaliśmy się wzmocnić naszą obecność na rynku Korei Południowej (w 2010 roku), a następnie w Brazylii (na początku 2011 roku). I wreszcie w styczniu 2012 otworzyliśmy trzy nowe oddziały w Europie Środkowo-Wschodniej: w Polsce, Czechach i na Słowacji.

- Czy może nam Pan powiedzieć, dlaczego zdecydowali się Państwo dalej rozszerzyć swoją obecność w Polsce?


- Lokalna działalność Bracco w Europie Środkowo-Wschodniej rozpoczęła się wiele lat temu w ramach współpracy z dystrybutorem, który wspierał nas w dostarczaniu naszych produktów pracownikom ochrony zdrowia. Od tego czasu firma zmieniła swój model biznesowy na rozwiązania w zakresie obrazowania kontrastowego ze zintegrowanym podejściem. Zaprojektowany jest on tak, aby skutecznie wspierać profesjonalistów zajmujących się obrazowaniem w codziennej diagnostyce.

Wierzymy, że im lepsze rozpoznanie choroby, tym lepszy stan zdrowia pacjentów. W takim przekonaniu firma Bracco działa od początku swojego istnienia - obserwując i rozumiejąc potrzeby opieki zdrowotnej.

To dlatego zdecydowaliśmy się zrobić kolejny krok w naszym rozwoju i wzmocnić bezpośrednią obecność Bracco również w Polsce.

- Co firma Bracco oferuje Polsce w zakresie wspierania opieki zdrowotnej?
- Jak już wspomniałem, wartością, którą wnosimy jest nasza umiejętność słuchania i rozumienia potrzeb pracowników służby zdrowia oraz wspieranie ich w codziennej pracy. Im bardziej my ich wspieramy, tym lepiej oni  mogą wspierać pacjentów.

Dysponujemy w Polsce zespołem zarządzanym przez Adama Kurzeję, doświadczonego menedżera obecnego w branży od ponad dwudziestu lat. Dzięki temu, że jesteśmy światowym liderem w dziedzinie środków kontrastowych chcemy dzielić się naszym doświadczeniem, technicznymi możliwościami  dostarczania istotnych informacji personelowi medycznemu (np. dając wskazówki dotyczące wyboru środków kontrastowych, wskazań i protokołów podania).

Będziemy prowadzić komunikację bezpośrednią do środowiska medycznego oraz doradztwo w zakresie badań klinicznych. Co więcej, mamy zamiar kontynuować prowadzenie i wspieranie programów edukacyjnych, takich jak: ESOR (European School of Radiology), AIMS (Advanced Imaging Multimodality Seminars), wizyty szkoleniowe wybitnych specjalistów w Chinach czy projekt ASKLEPIOS w Europie.

Jesteśmy dumni, że możemy zaoferować pełną gamę rozwiązań, np. środków obrazowania diagnostycznego, tj. Iomeron do obrazowania rentgenowskiego, tomografii komputerowej i zabiegów z zakresu kardiologii inwazyjnej, ProHance i MultiHance do rezonansu magnetycznego oraz SonoVue do ultrasonografii wspieranej kontrastami.

- Wspomniał Pan o niedawnym przejęciu systemu dostarczania środków kontrastowych. Może Pan powiedzieć nam coś więcej?

- Pod koniec lipca dodaliśmy kolejny „element budujący” naszą strategię rozwoju portfolio: przejęliśmy niewielką szwajcarską spółkę Swiss Medical Care, która zajmuje się badaniami, produkcją i sprzedażą wtryskowych systemów do diagnostyki obrazowej. Firma Bracco opracowała przełomową technologię „bez strzykawki” w dziedzinie systemów administracji środków kontrastowych, która zapewnia specjalistom korzyści związane z wydajnością, bezpieczeństwem i łatwością użytkowania.

Technologia ta osadzona jest w systemie wtryskowym Exprés 3D do tomografii komputerowej i pozwala nam wzmocnić i uzupełnić portfolio zautomatyzowanych systemów administracji środków kontrastowych.
Planujemy wprowadzić ten innowacyjny produkt na rynek w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym i w Polsce, najszybciej jak to możliwe.

- Czy planuje Pan rozszerzanie portfolio firmy Bracco?

Nasza sieć działów R&D współpracująca z zewnętrznymi ośrodkami badawczymi i uczelniami wyższymi/szpitalami na całym świecie działa przede wszystkim w dziedzinie obrazowania molekularnego. Ta dyscyplina obrazowania pozwala lepiej zidentyfikować choroby dzięki coraz bardziej precyzyjnym badaniom diagnostycznym. Będzie ona wspierać lekarzy w podejmowaniu najbardziej odpowiedniego leczenia oraz rozumieniu natury choroby/patologii, a w konsekwencji pozwoli dokładniej przewidzieć reakcję organizmu pacjenta na leczenie.

Szybsza i precyzyjna diagnoza choroby oraz ustalenie indywidualnej terapii powinno mieć również korzystny wpływ na gospodarki krajów, w których jesteśmy obecni.

W dziedzinie rozwiązań informatycznych pracujemy nad ułatwieniem personelowi medycznemu zarządzanie informacją. Przedstawione w wersji demo podczas Kongresu Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej (Radiological Society of North America, RSNA) w Chicago w 2011 r. oprogramowanie Nexo pozwala w łatwy sposób zarządzać grupą systemów administracji środków kontrastowych w jednostce medycznej/szpitalu.

Oprogramowanie nawiązuje dialog ze Szpitalnym Systemem Informatycznym (HIS), Systemami Informacji Radiologicznej (RIS) oraz Systemem Archiwizacji i Komunikacji Obrazu (PACS) i pozwala na dopasowanie kontrastu i protokołów skanowania w zależności od stanu zdrowia pacjenta i dostępnych technologii.

Dodatkowo, kontynuujemy inwestycje w ultrasonografię wzmacnianą kontrastem. Stanowi ona istotną dla diagnostyki obrazowej technologię, która uzupełnia tomografię komputerową i rezonans magnetyczny.

- A bardziej ogólnie, jak podsumowałby pan rolę Pana firmy poza branżą farmaceutyczną?
- Od początku swojego istnienia firma Bracco prowadzi działania w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. Działa na rzecz ulepszania społecznych, edukacyjnych, środowiskowych i kulturowych warunków oraz aktywnie promuje równość płci. Wszystkie pokolenia rodziny Bracco od zawsze wyróżniały się przestrzeganiem wartości etycznych kluczowych dla życia jednostki i jej otoczenia.

To zasady, na których opieramy promocję kultury włoskiej na świecie, angażując się w międzynarodowe wystawy artystyczne, koncerty i publikacje zarówno we Włoszech, jak i za granicą.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH