Pod koniec września ruszają bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla mieszkańców Radomia mających co najmniej 70 lat. Na seniorów, podobnie jak w roku ubiegłym, czeka 3,3 tys. szczepionek.

W tym roku już po raz czwarty osoby, które ukończyły 70 lat, będą mogły skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw grypie. Miasto tak samo jak rok temu ufundowało 3,3 tys. dawek za 100 tys. zł.

- Mam zapewnienie z wydziału zdrowia, że jeśli ich zabraknie, to będzie możliwość dokupienia kolejnych - mówi Stanisława Szcześniak-Mazur, pediatra i kierowniczka punktu szczepień i poradni konsultacyjnej.

Akcja prawdopodobnie rozpocznie się w środę 24 września i potrwa do 15 grudnia.

- Apeluję do seniorów, aby nie przychodzili wcześniej, gdyż na pewno wszyscy zostaną przyjęci - tłumaczy Szcześniak-Mazur. Zaszczepić się mogą tylko mieszkańcy Radomia. Dlatego zgłaszając się do szpitala, koniecznie trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty.

Specjaliści uważają, że szczepić się należy od września do końca grudnia, najlepiej zaś w październiku lub w listopadzie.

- Szczepionki stosowane są przeciwko ciężkiej postaci grypy - mówi Szcześniak-Mazur. - Pojawia się ona najczęściej w czasie epidemii. Więc jeśli nawet słyszymy, że zbliża się takie zagrożenie, warto się zaszczepić - dodaje.

Szczepionka nie chroni stuprocentowo przed chorobą, ale - jak tłumaczy szefowa punktu szczepień - nawet jeśli się zarazimy, przebieg grypy będzie dużo łagodniejszy. Prawdopodobnie nie pojawią się też niebezpieczne powikłania, takie jak np. zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, opon mózgowych czy nawet zapalenie mózgu.

- Chciałabym też zachęcić rodziców, aby szczepili dzieci pomiędzy szóstym miesiącem a drugim rokiem życia, gdyż podobnie jak ludzie starsi są one narażone na ciężkie powikłania - mówi Szcześniak- Mazur. - Warto też wówczas zaszczepić całą rodzinę - dodaje.

Szczepionka dla dzieci i dorosłych kosztuje 30 zł.

- Uważam, że spokojnie wykorzystalibyśmy 5 tys. dawek - mówi Szcześniak-Mazur. - Chociaż w mieście jest około 20 tys. seniorów, to nie wszyscy chcą się szczepić – dodaje.

W ubiegłym roku wszystkie zakupione przez miasto szczepionki zostały wykorzystane. W pierwszym roku akcji, kiedy zafundowano aż 7 tys. szczepionek, pozostały tysiąc oddano m.in. strażakom.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH