Od środy 11 dni bezpłatnych badań spirometrycznych - znajdź placówkę

Badania spirometryczne odbędą się od środy (10 września) do soboty (20 września) w ponad 100 zarejestrowanych ośrodkach i miejscach użyteczności publicznej. W ten sposób obchodzić będziemy Światowy Dzień Spirometrii.

Spirometria to nieinwazyjne badanie niezbędne do rozpoznania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), podstępnej i śmiertelnej choroby związanej z paleniem tytoniu i narażeniem na inne toksyczne pyły i gazy w tym zanieczyszczenia powietrza.

Światowy Dzień Spirometrii (SDS) jest organizowany raz na dwa lata. Pierwszy miał miejsce w 2010 r.

W 2014 r. wydarzeniem inaugurującym kampanię i III SDS będzie kongres naukowy w Monachium w dniach 6-10 września 2014 r. Wykonywanie powszechnych badań spirometrycznych dla mieszkańców Monachium stanie się symbolicznym początkiem kampanii. Badania ze strony Polskiej będą wykonywać dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, przewodniczący zarządu Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, i dr inż. Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej, członek Federacji.

Motywem wiodącym tegorocznej kampanii jest, jakość powietrza, jako jednego z czynników warunkujących i oddziałujących na zdrowie oddechowe. Mottem kampanii będzie uświadomienie Europejczykom źródeł zagrożeń i faktów naukowych związanych, w jakością powietrza, a tym samym wpływu zanieczyszczeń na stan ich układu oddechowego i potencjalnych konsekwencji wiązanych z przebywaniem i wystawianiem się na czynniki ryzyka.

Czytaj też. Eksperci: rocznie 45 tys. Polaków umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza

W kraju badania odbędą się od 10 do 20 września w ponad 100 zarejestrowanych ośrodkach i miejscach użyteczności publicznej.

W Polsce na POChP choruje ok. 2.500.000 osób. Niestety tylko jedna czwarta tych chorych ma postawione odpowiednie rozpoznanie, które umożliwia prawidłowe leczenie. Choroba ta skraca życie chorych w stosunku do zdrowych rówieśników o ok. 10 lat.

W ciągu 4 lat ponad 30.000 Polaków wykonało badanie spirometryczne korzystając z Dni Spirometrii. 15 proc. badanych miało nieprawidłowe badanie spirometryczne i otrzymało list do swojego lekarza, aby rozpoczął diagnostykę w kierunku POChP lub astmy.

Organizatorem akcji na kontynencie jest European Respiratory Society organizacja skupiająca lekarzy oraz European Lung Foundation organizacja składająca się z pacjentów i ludzi dobrej woli którym zależy na idei promowania zdrowia oddechowego. W Polsce akcję koordynuje Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Dla podmiotów chcących wykonywać nieodpłatne badania spirometryczne zgodnie ze standardami PTCHP/ERS/ATS, w dniach 10-20.09.2014 r. została udostępniona strona internetowa www.astma-alergia-pochp.pl na której mogły zgłaszać swój udział w akcji. Także na tej stronie osoby zainteresowane wykonaniem spirometrii mogą odszukać najbliższą ich miejsca zamieszkania placówkę wykonujacą bezpłatną spirometrię w ramach kampanii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH