Od roku obowiązuje zakaz palenia

Stowarzyszenie MANKO, twórca kampanii społecznej Lokal Bez Papierosa.pl, podczas konferencji prasowej, podsumowało rok funkcjonowania zakazu palenia w miejscach publicznych. Uznano, że zakaz palenia zyskał poparcie większości Polaków.

Zakaz przyczynił się też do zmniejszenia narażenia pracowników i klientów lokali na bierne palenie.

Jako argumenty przemawiające za tą tezą przedstawiono wyniki badań:- opinii turystów zagranicznych na temat zakazu palenia w miejscach publicznych w Polsce, - postaw Polaków wobec całkowitego zakazu palenia oraz zmian w postawach wobec palenia związanych z wprowadzonym w 2010 r. zakazem palenia, - na temat wpływu zakazu palenia na zdrowie klientów i pracowników lokali.

Podczas konferencji podkreślano, że ich wyniki jasno pokazują, że zdecydowana większość Polaków (62%) popiera wprowadzenie całkowitego zakazu palenia, bez możliwości wydzielenia palarni, we wszystkich miejscach publicznych i zakładach pracy, w tym w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych.

Zakaz palenia w miejscach publicznych to międzynarodowy standard. Z badań sondażowych zleconych przez MANKO wynika, że zdecydowana większość turystów (71,1%) popiera całkowity zakaz palenia, a ponad połowa respondentów (51,1%) pozytywnie postrzega lokale z całkowitym zakazem.

Jak zaznaczono, zakaz palenia nie przyniósł zapowiadanych strat finansowych właścicielom lokali gastronomicznych, wręcz przeciwnie - przyznają oni, że pojawili się nowi klienci, którzy wcześniej unikali takich miejsc ze względu na dym tytoniowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH