Od nagłej i niespodziewanej  śmierci...

... zachowaj nas Panie - śpiewają ludzie, ale modlitwę warto uzupełnić sensownym działaniem. "Daj Bogu szansę" - mawiał pewien rabin. O potrzebie tej szansy warto pomyśleć na przykładzie choroby, która człowieka do tej pory cieszącego się dobrym zdrowiem może w ciągu kilku godzin doprowadzić do śmierci, choć wczesne jej rozpoznanie mogło tej śmierci zapobiec - pisze Maciej Krzanowski, senator RP I kadencji, były dyrektor ZOZ w Cieszynie.

Chorobą tą jest tętniak aorty. Jej „złośliwością” jest zbieżność początkowych objawów z „reumatycznymi” bólami kręgosłupa. Tak rozpoznali lekarze u chorego w szpitalu w Dąbrowie Górniczej. Po kilku dniach 54-letni górnik nie żył. Nie zabrakło możliwości rozpoznania tej choroby (USG) w dąbrowieckim szpitalu, zabrakło czujności.  

Tętniak to lokalne wybrzuszenie tętnicy wskutek ścieńczenia jej ściany. Jego powstaniu  sprzyja nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, wiek, płeć, genetyka. Tętniak aorty powstaje na różnych jej poziomach, najczęściej w jej brzusznym przebiegu. Gdy pęka, manifestuje się to  między innymi bólami krzyża.  

Schorzenie jest  5 razy częstsze u mężczyzn niż u kobiet, występuje nierzadko, bo u 6-9% mężczyzn powyżej 65. roku życia. Śmierć następuje wskutek pęknięcia tętniaka i masywnego krwotoku. 75% osób, u których doszło do pęknięcia, umiera zanim dostaną się do szpitala. Pęknięcie już dużego tętniaka może być wywołane doraźnym wysiłkiem fizycznym (np. podniesieniem ciężkiego przedmiotu) lub urazem.

Poszerzanie się tętniaka następuje stopniowo i można - poprzez okresowe badania USG - oceniać, czy się powiększa oraz uchwycić moment, kiedy ryzyko pęknięcia jest wysokie. Powtarzanych okresowo badań (co 1-2 lata, o ich częstości decyduje stopień poszerzenia aorty) wymagają chorzy, u których szerokość aorty brzusznej w pewnym miejscu przekracza 3 cm. Ci z poszerzeniem powyżej 50-55 mm powinni być operowani. Operacja polega na wycięciu zmienionej części aorty i zastąpieniu jej protezą naczyniową lub na wprowadzeniu w miejsce tętniaka zabezpieczającego jego ścianę stentu.

Tętniak aorty jest chorobą poważną, choć może rozwijać się bezobjawowo. Na szczęście jest łatwy do bezinwazyjnego rozpoznania poprzez badanie ultrasonograficzne brzucha. Tak łatwego, że ze zgonami wskutek nierozpoznania w porę istniejącego tętniaka trudno jest dziś się pogodzić.

Wczesna diagnoza ma tu znaczenie też dlatego, że mobilizuje do skrupulatnego leczenia nadciśnienia tętniczego, jednej z przyczyn  tętniaka, a nie zawsze stosunek do tej choroby jest należyty. Natomiast skuteczne przeciwdziałanie nadciśnieniu spowalnia rozwój tętniaka.  

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH