Od 20 września tydzień wiedzy o ADHD

W ramach rozpoczynającego się w poniedziałek, 20 września pierwszego w Polsce tygodnia wiedzy o ADHD organizatorzy przygotowali kampanię informacyjną w mediach i szkołach.

Głównym adresatem tegorocznej kampanii są rodzice dzieci z ADHD. Im więcej będą oni wiedzieli o ADHD i rozumieli mechanizmy tego zaburzenia, tym życie zarówno ich dziecka, jak i najbliższego otoczenia będzie łatwiejsze – przekonywali organizatorzy Tygodnia podczas promującej go konferencji prasowej w Warszawie.

Obecni na niej psychologowie, psychiatrzy, a także rodzice dzieci z ADHD opowiadali o podstawowych objawach ADHD jak: nadruchliwość, impulsywność i zaburzenia uwagi. Podkreślali, że nie należy kojarzyć ADHD z agresją, oraz wskazywali, że jedną z najistotniejszych rzeczy w przypadku rodziców i nauczycieli jest nabycie umiejętności komunikacji z dotkniętym ADHD dzieckiem.

Organizatorzy utworzą specjalne punkty konsultacyjne i poradnie dla rodziców. W Warszawie np. Uniwersytet dla Rodziców zaprasza w środę, 22 września. W Gdańsku 23 września na indywidualne konsultacje w sprawie ADHD zaprasza Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 4. Tego dnia w poradni odbędzie się też prelekcja dla nauczycieli: „Jak efektywnie współpracować z rodzicem dziecka z nadpobudliwością psychoruchową".

W Krakowie konsultacje i porady psychologów od poniedziałku 20 września do niedzieli 26 września oferuje Poradnia Polskiego Towarzystwa ADHD. W trakcie Tygodnia Świadomości w telewizji emitowany będzie też specjalny spot reklamowy, a do szkół podstawowych i gimnazjów trafią broszury informacyjne.

To tylko przykłady działań, jakie odbywać się będą w całej Polsce w trakcie Tygodnia Świadomości ADHD. Pełen wykaz inicjatyw znaleźć można na stronie internetowej www.linemed.pl.

Organizatorem Tygodnia Świadomości ADHD jest federacja europejskich stowarzyszeń ADHD-Europe, zrzeszająca organizacje pacjentów i rodziców dzieci z ADHD z 27 krajów Europy. Kampanii patronują m.in.: Ministerstwo Zdrowia, Rzecznik Praw Dziecka, Komitet Ochrony Praw Dziecka. Pierwszy w Polsce Tydzień Świadomości o ADHD.

Jak wynika z materiałów innej kampanii edukacyjnej ("Dziecko i świat za pan brat") niektórzy badacze uważają, że zespół nadpobudliwości może dotyczyć zaledwie 1 na 50 dzieci (2%), podczas gdy inni sugerują dziesięciokrotnie częstsze występowanie tego problemu zdrowotnego (nawet 20%). Najwięcej przypadków zespołu hiperkinetycznego odnotowuje się u dzieci między 6. a 9. rokiem życia, u 70% objawy utrzymują się w okresie dorastania, a u około 5% także w wieku dorosłym.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH