Już od środy 1 lipca rusza ogólnopolska akcja

Do akcji przyłączają się coraz to nowe placówki, z czego zadowoleni są kombatanci.

– Chętnie bierzemy udział we wszystkich wojennych uroczystościach rocznicowych, które organizuje się także po to, żeby okazać nam szacunek, ale dla nas, ludzi wiekowych, często dobijających do 90 najważniejszym problemem jest zdrowie. Czyli dostępność do badań, diagnostyki, leczenia w szpitalach i przychodniach. A z tym od lat mamy trudności – mówi Gazecie Wyborczej Teresa Urbanowa, prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Przywileje z tytuły bycia kombatantem, inwalidom wojennym i osobą represjonowaną daje w Polsce prawo. Art. 19 Konstytucji RP mówi o ich prawie do specjalnej opieki, a ustawa z 1991 r. - do nieodpłatnych świadczeń zdrowotnych.

Do tej pory nie było jeszcze konkretnego zarządzenia co do tego, że np. kombatanci nie muszą czekać w kolejkach na operację czy też rejestrację. Zdaniem specjalistów wprowadzenie takiego zarządzenia powinno być przestrzegane, ponieważ osoby starsze nie mogą już czekać na pomoc lekarską. Kilka dni może nieodwracalnie zadecydować o ich dalszym zdrowiu.

W województwie pomorskim na dzień 1 lipca czeka 20 tysięcy kombatantów zrzeszonych w związkach kombatanckich.

– Na razie tę przyjazną dla kombatantów ścieżkę wprowadzimy w szpitalach, na które mamy wpływ. Liczymy jednak, że kolejne pomorskie szpitale i przychodnie też takie porozumienie podpiszą – mówi dla Gazety Wyborczej marszałek Jan Kozłowski.

W 16 marszałkowskich szpitalach już wyznaczono osoby, które będą opiekować się kombatantami: wyjaśnią problem, przypomną lekarzom o prawie do szczególnej opieki, pomogą w skróceniu kolejki. Województwo dolnośląskie jest jednym z tych, które "najliczniej" przystąpiły do programu. Bez kolejek kombatanci będą się tam leczyć w 29 placówkach.

Inicjatywa „Szpitale przyjazne Kombatantom” to program, którego zadaniem jest ułatwienie dostępu do opieki medycznej, poprawienie jakości i organizacji usług zdrowotnych, zagwarantowanie poczucia bezpieczeństwa, szacunku i godnych warunków leczenia osobom represjonowanym, kombatantom i inwalidom wojennym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH