A teraz dyrekcja najprężniejszego ośrodka transplantacji rogówki w kraju, Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach, poinformowała swoich okulistów, że nie wolno im przyjmować dzieci. Dlaczego?

Za przeszczepy płaci Ministerstwo Zdrowia, nie pytając o wiek, ale kiedy mali pacjenci trafiają na zmiany opatrunków, Narodowy Fundusz Zdrowia nie chce za nich płacić. Jak mówi Lidia Kwiecińska-Bożek, dyrektorka szpitala, problem wziął się z nowego systemu rozliczania z NFZ. Okazuje się, że w rejestrze wojewody nie zapisano, iż oddział może przyjmować dzieci i komputerowy system w NFZ, odczytując numery PESEL, automatycznie usuwa ze sprawozdań oddziału pacjentów poniżej 18. roku życia. Za takich chorych szpital nie dostaje więc pieniędzy.

W zeszłym roku przyjęto tu 2 tys. pacjentów, w tym 70 dzieci w różnym wieku. W przypadku małych pacjentów za każdym były to poważne schorzenia, między innymi operacje zaćmy i transplantacje rogówki. Tych ostatnich nie wykonuje żaden z dwóch oddziałów okulistyki dziecięcej w województwie śląskim. Za to w Szpitalu Kolejowym przeszczepy przeprowadza się nawet u niemowląt.

Od 1 kwietnia transplantacje rogówki także będą finansowane przez NFZ. Pozostaje aktualne pytanie - co z dziećmi? Śląski oddział funduszu tłumaczy, że jest bezradny, bo reguły rozliczeń ze szpitalami ustala centrala.

 - Jeśli przypadek jest nagły, dziecko trzeba przyjąć, a dopiero potem starać się o naszą zgodę. W takim wypadku udostępniamy specjalny kod, który jednorazowo umożliwia rozliczenie leczenia dziecka na oddziale dla dorosłych - mówi Gazecie Wyborczej Jacek Kopocz, rzecznik śląskiego NFZ.

Problem w tym, że przeszczepy to na ogół operacje planowane z dużym wyprzedzeniem. W planowym trybie odbywają się też zmiany opatrunków i kontrole po takich operacjach. Każda z nich będzie wymagała, jeśli nic się nie zmieni, specjalnej zgody NFZ. Nawet jeśli  Fundusz ją wyda, będzie to wymagało za każdym razem dodatkowej, pochłaniającej dużo czasu, nikomu nie potrzebnej, papierkowej pracy. Zarówno po stronie szpitala, jak i NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH