Oczekiwany powrót medycyny szkolnej wciąż w powijakach Reaktywacja medycyny szkolnej wydaje się palącym zadaniem. Fot. PTWP

Jednym z priorytetów nowego rządu, jak obiecywano, miała być reaktywacja medycyny szkolnej i szkolnych gabinetów stomatologicznych. Mówiła o tym w swoim expose premier Beata Szydło. Po dwóch latach premier nadal podkreśla, że medycyna do szkoły ma wrócić. Kiedy jej tam można się spodziewać?

Lekarskie gabinety w szkołach zniknęły ponad dwie dekady temu. W opinii lekarzy i samych rodziców to rozwiązanie odbiło się negatywnie na zdrowiu polskich uczniów, czego dowodzą kolejne badania epidemiologiczne.

Próchnica, nadwaga, cukrzyca...
Obecnie ponad połowa polskich trzylatków ma próchnicę - średnio dwa zęby z ubytkami próchnicowymi. Odsetek ten narasta z czasem - w przypadku 18-latków próchnice ma już 90 proc. tej populacji, średnio siedem zębów z ubytkami próchnicowymi. Generalnie statystyki pokazują, że praktycznie 6 na 10 dzieci w Polsce ma próchnicę. Zapotrzebowanie na leczenie stomatologiczne wśród uczniów jest zatem olbrzymie.

W ostatnich 20 latach aż trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą, a nasze nastolatki są w czołówce najbardziej otyłej młodzieży na świecie. Aż 18,3 proc. 11- i 12-latków ma nadwagę, a 3,4 proc. jest otyłych.

Polska zajmuje też pierwsze miejsce w Europie pod względem najszybszego przyrostu liczby dzieci z cukrzycą oraz nadciśnieniem tętniczym.

W świetle tych informacji reaktywacja medycyny szkolnej wydaje się więc palącym zadaniem.

Postanowiliśmy sprawdzić w resorcie zdrowia, jak wygląda realizacja zapowiadanej reaktywacji medycyny szkolnej. Wiadomo, że warunkiem wprowadzenia zmian w opiece zdrowotnej nad uczniami jest stworzenie nowych ram prawnych, które określą zakres i organizację profilaktycznej opieki zdrowotnej w szkołach.

Ustawa prawie jest
Jak wyjaśnia resort zdrowia dopiero wówczas mogą nastąpić zmiany w zakresie działań i finansowania podmiotów realizujących obecnie opiekę zdrowotną w szkołach, w szczególności pielęgniarek środowiska nauczania i wychowania lub higienistek szkolnych.

- Projekt założeń ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym został wpisany do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Aktualnie projekt jest na etapie uzgodnień wewnętrznych w Ministerstwie Zdrowia - informuje nas Milena Kruszewska, rzecznik prasowy Ministra Zdrowia.

Jak informowano nas wcześniej w resorcie "planując termin wejścia w życie ustawy, konieczne jest uwzględnienie sytuacji finansowej i organizacyjnej podmiotów tworzących szkoły (samorządy terytorialne), na które ustawa nałoży obowiązek tworzenia, wyposażenia i utrzymania gabinetów medycznych w szkołach”.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH