Ocena zmian asymetrii grzbietu grupy dzieci i młodzieży w dziesięcioletniej obserwacji

Praca jest analizą retrospektywno-prospektywną wyników badań dzieci pod kątem występowania asymetrii grzbietu wykonanych 10 lat temu i powtórzonych obecnie.

Multimedia

Pełny tekst

0,87 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Materiał i metody
Materiał stanowiła 100 osobowa grupa dzieci i młodzieży w wieku 4-16 lat, 58 dziewcząt i 42 chłopców, badanych pierwszorazowo w roku 1997, następnie ponownie po 10 latach (w wieku 14-26 lat).

Badanie kliniczne testem Adamsa przeprowadzał każdorazowo ten sam lekarz I autor pracy, stosując tę samą metodykę i warunki badania. Do badania użyto plurimetru Rippsteina przyjmując za kryterium asymetrii wychylenie plurimetru 2 stopnie i powyżej.

Obliczono częstość występowania poszczególnych typów asymetrii grzbietu oddzielnie dla dziewcząt i chłopców, a wyniki porównano statystycznie wykorzystując test Chi-kw.

Wyniki
Częstość występowania asymetrii grzbietu w badaniu II wzrosła, zwłaszcza asymetrii grzbietu o typie Th-L sin. - różnica była istotna statystycznie (p<0,05). Wzrost częstości występowania odnotowano również w przypadku asymetrii o typie Th dex-L sin, lecz różnica nie była istotna statystycznie (p>0,05).

Natomiast zmniejszenie częstości asymetrii grzbietu istotne statystycznie (p<0,05) odnotowano w typie Th dex.

U obu płci wzrosła częstość występowania asymetrii jednołukowych oraz asymetrii dwułukowych. Dla asymetrii dwułukowych różnica między I i II badaniem była statystycznie znamienna (p<0,05).

Wnioski
1. Wraz z wiekiem dziecka wzrasta częstość występowania niewielkich asymetrii grzbietu.

2. Po okresie dojrzewania często obserwuje się zmiany lokalizacji asymetrii grzbietu.

3. U części dzieci i młodzieży z niewielkimi asymetriami grzbietu w badaniu I stwierdzono w badaniu II znaczne asymetrie świadczące o bocznym skrzywieniu kręgosłupa.

Cały tekst: Marek Kluszczyński, Jan Czernicki; Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja, 2012; 3(6); Vol.14, 239-249 - załączony w formacie pdf.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH