Ocena wyników leczenia dzieci z idiopatyczną skoliozą kręgosłupa za pomocą dynamicznego gorsetu SpineCor

Celem pracy była radiologiczna ocena efektów leczenia dzieci z idiopatyczną skoliozą kręgosłupa z zastosowaniem dynamicznego gorsetu SpineCor w porównaniu z grupą kontrolną poddaną jedynie rehabilitacji w okresie 24 miesięcy. Oceniono także stosowanie się leczonych gorsetem do zaleceń lekarskich.

Multimedia

Ocena radiologiczna

0,39 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Materiał i metody. Prospektywnej ocenie poddano 40 dzieci leczonych gorsetem SpineCor z powodu idiopatycznej skoliozy (cały artykuł - obok do pobrania w formacie pdf). Grupę kontrolną stanowiło 40 dzieci poddanych obserwacji. Wiek dzieci wynosił średnio 12 lat, a 66 spośród nich stanowiły dziewczynki. Obie grupy były porównywalne pod względem danych demograficznych i parametrów radiologicznych skoliozy. Średnia wartość skoliozy w odcinku piersiowym wynosiła 25,3˚, a w odcinku lędźwiowym 26,1˚.

Wyniki. W grupie stosującej gorset stabilizację skoliozy lub poprawę uzyskano w 31 (78%) zaś progresję w 9 (22%) przypadkach. W grupie kontrolnej stabilizację stwierdzono w 21 (53%), a progresję w 19 (47%) przypadkach, żadne z dzieci nie spełniało kryteriów poprawy.

Wykazano mniejszą zmianę kąta skrzywienia w odcinku piersiowym (R=0,34, p=0,0001) lecz nie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa (R=0,15, p=0,18) w grupie leczonej gorsetem w stosunku do grupy kontrolnej. Spośród 40 dzieci, 38 regularnie nosiło gorsety. W 4 przypadkach dzieci te uczestniczyły w sportach na poziomie ponad rekreacyjnym.

Wnioski. Leczenie idiopatycznej skoliozy kręgosłupa u dzieci za pomocą dynamicznego gorsetu SpineCor istotnie częściej prowadzi do stabilizacji lub korekcji skoliozy, w płaszczyźnie czołowej i horyzontalnej, zwłaszcza w odcinku piersiowym kręgosłupa. Stwierdzono także wysoki, 95% odsetek współpracy z chorymi dziećmi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH