Ocena poziomu cholesterolu powinna być obowiązkowa w badaniach okresowych Długofalowe konsekwencje wysokiego poziomu cholesterolu to na przykład zawał serca, udar mózgu. Fot. Archiwum

Badania okresowe to szansa na wczesne wykrywanie podwyższonego poziomu cholesterolu, będącego przyczyną wielu chorób. Dlatego przeprowadzenie badania cholesterolu powinno być obowiązkowe w badaniach okresowych pracowników - mówili w środę (28 lutego) eksperci podczas konferencji w Warszawie.

Podwyższony poziom cholesterolu to główny czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych w Polsce. Jak poinformowano w środę (28 lutego) podczas konferencji prasowej około 60 proc. dorosłych Polaków nie zdaje sobie sprawy z istniejących zaburzeń. 17 proc. wiedząc o podwyższonym poziomie cholesterolu nie stosuje się do zaleceń lekarskich, zaś 15 proc. stosuje się, ale nieskutecznie.

Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani wydała raport zatytułowany "Medycyna pracy w prewencji chorób wywołanych wysokim stężeniem cholesterolu" (pod redakcją prof. Artura Mamcarza z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego).

Raport zaprezentowano w środę (28 lutego) podczas konferencji prasowej. Eksperci podkreślają w nim, że system ochrony zdrowia pracujących obejmuje opieką niemal 12,5 mln pracowników, u których co roku wykonuje się 4,5 mln obowiązkowych badań okresowych. Często lekarz medycyny pracy jest jedynym lekarzem, do którego trafia pracownik.

- Każdy, kto jest pracownikiem w rozumieniu kodeksu pracy musi przyjść na badania do lekarza medycyny pracy, co stwarza unikalną możliwość zidentyfikowania pewnych czynników ryzyka i popracowania nad świadomością zdrowotną - mówiła podczas konferencji prasowej prof. Jolanta Walusiak-Skorupa, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy.

Jak podkreśliła, badania z zakresu medycyny pracy niosą ze sobą ogromny potencjał wczesnego wykrywania chorób układu krążenia, co może ograniczyć absencję chorobową, hospitalizacje oraz zmniejszyć liczbę zgonów. Wszystko to mogłoby przynieść oszczędności m.in. dla Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Podwyższone stężenie cholesterolu i jego poszczególnych frakcji jest główną patologią współczesnego świata. Im wcześniej wykryjemy to, czy istnieje patologia, tym wcześniej będziemy mogli interweniować - podkreślił prof. Artur Mamcarz. - Sposób tej interwencji zależy od wieku. We wczesnym przedziale wiekowym należy zmieniać styl życia. Wiemy, co należy zrobić - stosować się do określonych zaleceń żywieniowych, więcej się ruszać nie palić, być szczupłym - mówił.

We wprowadzaniu tych zaleceń w życie mogłyby - jego zdaniem - pomóc na przykład upusty podatkowe dla pracodawców umożliwiające możliwość ćwiczeń fizycznych w godzinach pracy czy odpowiednią dietę. - Niektóre duże korporacje już to zapewniają. Choć z czasem coraz większą rolę odgrywają leki, modyfikacja stylu życia możliwa jest w każdym wieku - przekonywał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH