Ocena i porównanie skuteczności zabiegów rehabilitacyjnych w dolegliwościach kręgosłupa FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Zespoły bólowe pojawiające się w dolnym odcinku kręgosłupa są dziś uważane za jedną z najpo­ważniejszych i najpowszechniejszych dolegliwości - często określa się je nawet jako choroba społeczna lub cywilizacyjna. Zapobieganie tym schorzeniom i ich leczenie ma bardzo duże znaczenie, szczególnie, jeśli bierze się pod uwagę fakt, że coraz częściej dotykają one ludzi młodych.

Skuteczne w prewencji i leczeniu dolegliwości dolnego odcinka kręgosłupa są zabiegi rehabilitacyjne. Celem pracy była ocena i porównanie zabiegów rehabilitacyjnych wykonywanych w warunkach sanatoryjnych i ambulatoryjnych w dolegliwościach dolnego odcinka kręgosłupa.

Materiał i metody. Badania przeprowadzono na grupie 80 pacjentów: połowa z nich była leczoną metodą ambulatoryjną, druga zaś – w warunkach sanatoryjnych. Do oceny w przypadku wszystkich pacjentów zastosowano testy fizyczne oraz kwestionariusz ankiety.

Wyniki. 1. Leczenie uzdrowiskowe ma korzystniejszy wpływ na zmniejszenie dolegliwości bólo­wych, obniża się także liczb osób przyjmujących leki przeciwbólowe, natomiast zwiększa się odsetek pacjentów decydujących się po zabiegach na podjęcie aktywności fizycznej.

2. Dzięki wspomaganiu tradycyjnej rehabilitacji przez naturalne metody stosowane w sanatoriach uzdrowiskowych można uzyskać lepsze wyniki leczenia.

Cały artykuł z pisma Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja - do pobrania w pdf

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH