Obniżanie wyceny procedur w okulistyce uderzy w jakość

Droga, którą idzie NFZ, polegająca na obniżaniu wyceny, nie jest właściwa. Będzie w finale uderzać w jakość wykonywanych procedur - mówi prof. Ewa Mrukwa-Kominek, z-ca dyrektora ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach.

Rynek Zdrowia: - O polskiej okulistyce słyszymy głównie w kontekście kolejek do zabiegów, niedostatecznego finansowania. Jaka jest w rzeczywistości jej kondycja?

Ewa Mrukwa-Kominek:
- Mamy duże możliwości, jesteśmy uważani za dobrych specjalistów. Dotyczy to również młodego pokolenia okulistów. Nie odbiegamy ani od europejskiego poziomu, ani od światowego. Na Światowym Kongresie Okulistycznym w Tokio, który miał miejsce w kwietniu, polska okulistyka zaprezentowała się bardzo dobrze.

Ważny udział w tym kongresie miało oczywiście nasze Uniwersyteckie Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach w związku z wszczepianiem najnowocześniejszych soczewek bioanalogicznych. Naszym wykładom na ten temat towarzyszyło w Tokio duże zainteresowanie. Oceniając globalnie, można powiedzieć, że sytuacja polskiej okulistyki jest bardzo dobra.

- Czego zatem potrzeba polskiej okulistyce? Lepszego PR-u?

- Utrzymania światowych standardów i tego, aby nie porównywano nas do krajów, które odstają od tych standardów - np. Czechów, z którymi zestawiano nas przy analizie kosztów operacji zaćmy.

Na pewno wiąże się to z lepszym PR-em, bo jak widać samą jakością i fachowością nie jest łatwo się obronić. Z pewnością można - i jesteśmy na to gotowi - skrócić kolejki do operacji usunięcia zaćmy ale, niestety, mamy ręce związane wysokością kontraktów.

- NFZ poinformował, że w styczniu i lutym 2014 r. wzrosła liczba wykonanych operacji usunięcia zaćmy w porównaniu z tym samym okresem 2013 r. Fundusz zapowiedział, że dzięki obniżeniu wyceny tej procedury, w 2014 r. możliwy jest wzrost liczby operacji zaćmy...

- W obowiązujących od stycznia umowach świadczeniodawców z NFZ wycena tego zabiegu została obniżona o ok. 16 proc. To znacznie obniżyło rentowność oddziałów.

Zmniejszenie wyceny operacji zaćmy zostało jednak oparte na przykładach z ośrodków, które nie brały pod uwagę całego przygotowania pacjenta do zabiegu i kontroli pozabiegowej, a jest to wymagane przez Fundusz.

Kluczowym przykładem były Czechy, a podana cena to koszt samego zabiegu - bez kwalifikacji do zabiegu, bez soczewki, którą się wszczepia, z zastosowaniem niższych standardów niż przyjęte są w naszym kraju tj. bez opieki anestezjologa i pielęgniarki anestezjologicznej oraz bez kontroli po zabiegu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH