Obchodzimy Światowy Dzień AIDS

W Polsce każdego roku wykrywa się około 800 zakażeń HIV. Od początku epidemii w 1985 r. odnotowano ich blisko 15 tys. - Szacuje się jednak, że co najmniej drugie tyle Polaków żyje z HIV, nie wiedząc o tym - przypomina Krajowe Centrum ds. AIDS.

- Mija 30 lat walki z epidemią HIV/AIDS na świecie. W wielu krajach sytuacja jest ustabilizowana, można zaobserwować pozytywne efekty tam, gdzie jeszcze niedawno sytuacja była dramatyczna - mówił wiceminister zdrowia Adam Fronczak na konferencji prasowej, przywołując między innymi przykład Kenii, gdzie odsetek zakażonych spadł z 15 proc. do ok. 6,6 proc. społeczeństwa. Zwrócił uwagę, że walka z epidemią HIV/AIDS w Afryce nie przynosi sukcesu bez zmiany nawyków kulturowych.

Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS  podkreśliła, że udało się zahamować epidemię HIV/AIDS w Afryce i Azji - gdzie jeszcze niedawno odsetek zakażonych był najwyższy - a jednym regionem na świecie, gdzie liczba zakażeń wzrasta lawinowo jest Europa Wschodnia. Dodałe, że każdego dnia na świecie HIV zakaża się ponad 7 tys. osób, a około 5 tys. umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS.

W Polsce natomiast od początku epidemii w 1985 r. do kwietnia 2011 r. odnotowano prawie 14,5 tys. zakażeń, a leczeniem objętych zostało ponad 5 tys. pacjentów, w tym 135 dzieci. Marzec-Bogusławska zaznaczyła jednak, że według szacunków zakażonych jest 30-35 tys. Polaków, czyli ok. 20 tys. osób nie wie o zakażeniu.

Marzec-Bogusławska przypomniała, że Centrum od wielu lat  zachęca do testów w kierunku HIV. Dodała, że każdy, kto podejmował ryzykowne zachowania może zrobić bezpłatny i anonimowy test w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) (informacja na stronie www.aids.gov.pl).

W PKD na 100 testów, dodatnich jest 1,3. W zeszłym roku test wykonało ponad 25 tys. osób. Najwięcej zakażeń wykryto w grupie mężczyzn homoseksualnych - aż 48 proc. dodatnich testów. Jedna czwarta (24 proc.) wykrytych zakażeń miała miejsce w grupie osób heteroseksualnych. Tylko 2 proc. dodatnich testów było wśród osób przyjmujących narkotyki drogą dożylną.

Jak wynika z badań OBOP przeprowadzonych dla Krajowego Centrum ds. AIDS, Polacy czują się bardzo dobrze poinformowani o drogach zakażenia HIV oraz sposobach zabezpieczania się przed zakażeniem (odpowiednio 85 proc. i 84 proc. badanych).

Niestety w dalszym ciągu nie wiedzą, gdzie można przeprowadzić test na obecność wirusa lub porozmawiać z doradcą. Jedynie 55 proc. ankietowanych wie, dokąd należy się skierować, by uzyskać niezbędne informacje.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH