Obchody Światowego Dnia Wcześniaka w Pałacu Prezydenckim Pałac Prezydencki; FOT. Arch. RZ

Na temat korzyści wynikających z karmienia mlekiem matki rozmawiali uczestnicy czwartkowego (17 listopada) spotkania, zorganizowanego w Pałacu Prezydenckim z okazji Światowego Dnia Wcześniaka. Udział w nim wzięli m.in. pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda i minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Spotkanie, w którym uczestniczyli też eksperci, lekarze, działacze oraz rodzice wcześniaków, odbyło się pod hasłem "Mleko mamy jako element terapii żywieniowej wcześniaków".

- Codziennie rodzą się dzieci, które z różnych powodów przychodzą na świat zbyt wcześnie - mówiła Kornhauser-Duda.

- Kilkakrotnie miałam okazję spotkać się na oddziałach szpitalnych z wcześniakami i ich rodzicami. Są to dla mnie wyjątkowe chwile. Ogromne wrażenie robi atmosfera, która panuje na oddziałach, gdzie wraz z rodzicami i lekarzami o życie walczą maluszki. To chwile ciszy, wzruszenia, szeptem wypowiadanych słów, na głos czytanych bajek. Ale przede wszystkim jest to nadzieja i wiara w to, że uda się uratować nowo narodzone życie - mówiła.

- Wszyscy lekarze podkreślali, że tym maluchom potrzebna jest profesjonalna medyczna pomoc - często specjalistyczna interwencja. Z drugiej strony niezwykle ważna jest obecność, czułość obojga rodziców i - co wybrzmiało we wszystkich tych rozmowach - mleko mamy. Badania potwierdzają, że kobiece mleko jest najlepszym pożywieniem dla - zarówno zdrowych, jak i chorych - przedwcześnie urodzonych maluchów. Jest również naturalnym środkiem leczniczym - zaznaczyła.

- Tym mamom, które nie mają jeszcze mleka ze względu na przedwczesny poród pomagają banki kobiecego mleka - przypomniała, dodając, że na znak solidarności z wcześniakami i ich rodzinami Pałac Prezydencki w czwartek wieczorem zostanie podświetlony na fioletowo.

Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka zaznaczyła, że dzieci urodzone przedwcześnie przebywają czasem kilkanaście tygodni na oddziałach neonatologicznych, ale największe problemy zaczynają się po wypisie do domów. Wtedy to rodzice muszą sprostać trudnemu zadaniu, jakim jest opieka nad dzieckiem urodzonym przedwcześnie.

- Staramy się przygotować rodziców do tej roli. Rodzice, zwłaszcza mama, to niezwykle ważne ogniwo w procesie terapeutycznym, który trwa czasem bardzo długo. Jej obecność, dotyk, ale przede wszystkim pokarm - nawet kilka kropel - są niezwykle istotne dla zdrowia dzieci. Po wypisie dziecka do domu rozpoczynają się problemy, związane ze zwiększoną zachorowalnością wcześniaków. Właśnie jesień, zwłaszcza październik, listopad i grudzień to miesiące, w których zachorowalność dzieci jest największa - podkreśliła.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH