O szczepieniach tylko dobrze

Z jednej strony mamy rodziców, którzy sami decydują się na zakup szczepionek zalecanych dla dzieci, ale nie finansowanych przez państwo. Z drugiej tych, którzy uchylają się od obowiązkowych szczepień pomimo groźby kary. Dlaczego tak się dzieje i czy szczepienia są nam potrzebne pytamy prof. Annę Dobrzańską, konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii, przewodniczącą Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia.

Rynek Zdrowia: - Szczepienia dzieci wciąż wywołują sporo kontrowersji. Stacje Sanitarne coraz częściej wskazują na przypadki odmawiania szczepień obowiązkowych. Jakie są konsekwencje zdrowotne dla dziecka, które nie zostało zaszczepione zgodnie z Kalendarzem Szczepień Ochronnych?

Prof. Anna Dobrzańska : - W opiece medyczne nad dziećmi profilaktyka była, jest i zawsze będzie najważniejszą składową. Niestety są rodzice , którzy nie wiedzą i nie chcą wiedzieć co to profilaktyka i o lekarzu myślą dopiero wtedy kiedy ich dziecko zachoruje.

Wśród składowych profilaktyki, profilaktyka pierwotna jest najbardziej skuteczną i opłacalną pod każdym względem metodą. Szczepienia ochronne nie są jedyną metodą zachowania zdrowia ale jedną z ważniejszych. Szczepienia, to czynne wytwarzanie odporności przeciwko wielu groźnym chorobom zarówno bakteryjnym jak i wirusowym.

Zaniechanie realizacji szczepień to ryzyko zachorowania na poważne choroby zakaźne wieku dziecięcego , na choroby zakaźne mogą również chorować nieszczepieni dorośli. Finansowane z budżetu państwa szczepienia to prawo przysługujące każdemu dziecku, prawo uniknięcia określonych chorób. Czy rodzice lub opiekunowie prawni mają takie prawo ? Oto jest pytanie.

Czy rodzice mogą ograniczać prawa dziecka do zdrowia, czy rodzice nie mają obowiązku dbać zarówno o zdrowie jak i jak najlepszy rozwój dziecka ? A co jeśli nieszczepione dziecko zachoruje na określoną chorobę , na którą nie zachorowałoby, gdyby było zaszczepione? Czy odnotowuje się gdzieś ten fakt- „choroba na życzenie rodziców”. Czy w przypadku poważnych konsekwencji choroby można oskarżyć rodziców o zaniedbanie ? Zaniedbanie to jedna z form krzywdzenia dzieci. Konsekwencje zdrowotne nieszczepienia mogą być niestety poważne,  jeśli dojdzie do określonej choroby, a zwłaszcza - co się niestety zdarza - do jej poważnych powikłań.

- Pojawiają się też opinie, że nie warto inwestować w szczepienia, skoro rozwój farmacji sprawił, że dziś mamy tak szeroki wachlarz leków.

- W przypadku większości chorób zakaźnych nie mamy skutecznego leczenia przyczynowego. Leczenie objawowe nie znosi ryzyka wystąpienia powikłań , które mogą skutkować zarówno przewlekłymi jak i trwałymi konsekwencjami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH