O sytuacji osób z NTM

Z okazji Światowego Tygodnia Kontynencji, pod auspicjami World Federation of Incontinent Patients (Światowa Federacja Pacjentów z Inkontynencją), powstał raport prezentujący sytuację osób z nietrzymaniem moczu (NTM) w Polsce.

Największy wzrost wydatków na refundację w 2012 r. dotyczył leków, gdzie wyniósł on 135% w odniesieniu do 2011 r. Należy jednak pamiętać, iż rok 2011 to początek refundacji leków w zespole pęcherza nadreaktywnego.

W tej tej terapii istnieje konieczność wykonywania badań urodynamicznych, jako warunku uzyskania refundacji na leki. Tutaj wzrost osiągnął aż 108%. Badanie urodynamiczne jest w pełni refundowane przez NFZ.

O 3% wzrosły wydatki na środki absorpcyjne. W poprzednich latach wynosiły zazwyczaj 7-8% rok do roku. 

Autorzy raportu rekomendują wiele zmian jakie powinny zajść w Polsce. Najważniejsze z proponowanych zmian to: wdrożenie wytycznych regulujących przebieg wywiadu oraz schematu postępowania z pacjentem w zależności od stopnia i rodzaju NTM, wprowadznei standaryzowanej ankiety pozwalającej określić stopień nasilenia NTM, zindywidualizowanie w doborze odpowiednich środków absorpcyjnych.

W opinii autorów raportu Polska odbiega od europejskich standardów w zakresie refundacji środków absorpcyjnych. W kraju obowiązuje limit ilościowy - 60 sztuk miesięcznie, podczas gdy np. w Czechach limit wynosi sięga 150 sztuk, a na Węgrzech 120 sztuk środków absorbcyjnych.

W kraju limit cenowy na środki absorbcyjne wynosi on 90 zł - przy 30% współpłaceniu pacjenta lub 77zł - przy refundacji 100 proc. W Czechach limit cenowy - przeliczając na złotówki - oscyluje w zależności od stopnia NTM - od 92 zł do 234 zł miesięcznie. W Słowacji limit cenowy wynosi 240 zł, na Węgrzech od 82 zł do 143 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH