O HIV na imprezach masowych

Rusza V edycja konkursu Pozytywnie Otwarci. Można już zgłaszać propozycje programów edukacyjnych, których celem jest m.in. profilaktyka zakażeń HIV na imprezach masowych.

Konkurs jest przeznaczony dla organizacji pozarządowych, samorządów lokalnych oraz publicznych placówek ochrony zdrowia, które działają na rzecz profilaktyki HIV/AIDS oraz osób żyjących z HIV.

Do wygrania są granty finansowe na kwotę do 20 tys. zł na wdrożenie najciekawszych projektów edukacyjnych.

Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) potwierdzają, że pilnie potrzebne są działania mające zmniejszyć liczbę zakażeń HIV wśród młodych ludzi, podkreślają organizatorzy konkursu Pozytywnie Otwarci.

Ponad 50 proc. z ok. 1000 nowych zakażeń HIV, do których co roku dochodzi w Polsce, dotyczy osób między 16. a 24. rokiem życia. Prawie 60 proc. osób żyjących z HIV w naszym kraju nie ukończyło 30-tki.

Twórcy konkursu Pozytywnie Otwarci oceniają, że imprezy masowe, takie jak festiwale muzyczne, a nawet dyskoteki, są doskonałym miejscem do prowadzenia edukacji nt. profilaktyki zakażeń HIV.

 Polski kalendarz festiwali muzycznych jest coraz gęściej zapełniony. Od połowy czerwca do początku września 2015 r. zaplanowane jest aż 20 dużych imprez.

- Imprezy masowe sprzyjają ryzykownym zachowaniom seksualnym. Opadają systemy kontroli, pojawiają się za to stany euforyczne oraz poczucie jedności i szczęścia. Nietrudno w takich sytuacjach o przypadkowy seks, który może źle się skończyć - mówi seksuolog i prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej, dr Andrzej Depko, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej.

Jak dodaje, świadomość, że prezerwatywy chronią nie tylko przed ciążą, ale także przed chorobami zakaźnymi (w tym HIV czy wirusowym zapaleniem wątroby typu B i typu C), jest wciąż mała wśród młodzieży. Ludzie nie zdają sobie sprawy z całej puli chorób przenoszonych drogą płciową, a idąc na imprezę nie mają ze sobą prezerwatywy, której mogliby użyć, gdyby zdarzył im się przypadkowy seks - tłumaczy dr Depko.

Ponadto, młodzi ludzie nie są świadomi, że po każdym ryzykownym kontakcie seksualnym powinni wykonać test na HIV. Eksperci wyliczyli, że w kierunku HIV przebadał się najwyżej co 10 Polak.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH