U kilkunastu Amerykanów wykryto, w Cleveland w USA, nową odmianę choroby Creutzfeldta-Jakoba. Dziesięcioro z nich już zmarło.

Nie wiadomo na razie, co wywołuje chorobę ani w jakich warunkach może się ona rozprzestrzeniać. Nieznana jest również liczba osób, cierpiących na to schorzenie. Wcześniej przypadki tej choroby mogły być błędnie diagnozowane jako inne znane formy demencji.

– Uważam, że choroba może istnieć od wielu lat, ale nikt o niej nie wiedział – powiedział Pierluigi Gambetti, dyrektor amerykańskiego ośrodka zajmującego się chorobami prionowymi, do których należy m.in. choroba Creutzfeldta-Jakoba.

Gambetti razem z grupą innych lekarzy napisali pracę na temat 11 przypadków tej choroby, z jakimi spotkali się w ośrodku między 2002 a 2006 r. Od tego czasu zanotowano 5 nowych przypadków zachorowań.

Choroba Creutzfeldta-Jakoba (dawniej: zespół Nevina-Jonesa, stwardnienie kurczowe, stwardnienie rzekome (łac. pseudosclerosis spastica, encephalopathia subacuta progressiva, ang. Creutzfeldt-Jakob disease, CJD) jest chorobą neurologiczną z grupy pasażowalnych encefalopatii gąbczastych (TSE), której czynnikiem patogennym są najprawdopodobniej priony. Podobnie jak inne choroby z tej grupy ma charakter neurozwyrodnieniowy i cechuje ją odkładanie w ośrodkowym układzie nerwowym i niektórych innych tkankach nieprawidłowej izoformy białka prionu, PrPSc. CJD występuje w czterech postaciach różniących się przede wszystkim etiologią: sporadycznej (sCJD), rodzinnej (fCJD), jatrogennej (jCJD) i tzw. wariantu choroby (vCJD).

Chorobę Creutzfeldta-Jakoba cechuje stopniowa utrata zdolności do myślenia, mówienia i poruszania się. Nowa odmiana schorzenia posiada aspekty, które odróżniają ją od wszystkich znanych dotąd form choroby.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH