Nowy program leczenia choroby Leśniowskiego-Crohna czeka na rekomendację

Są pieniądze na leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna, jednak wielu pacjentów nie może skorzystać z terapii. Wszystko przez błąd w rozporządzeniu. Teraz pacjenci czekają na nową regulację, która wejdzie w życie po rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Przyczyny rzadkiej choroby Leśniowskiego-Crohna, czyli przewlekłego zapalenia jelita, wciąż nie są znane. Leczenie zapobiega objawom i poprawia jakość życia, nie daje jednak całkowitego wyleczenia. U części chorych, nie wszystkich, dobre efekty daje terapia lekami biologicznymi.

Są nowoczesne leki, są pieniądze na refundację i wydawać by się mogło, że dla chorych i lekarzy sytuacja jest prosta. Niestety okazuje się, że duża część pacjentów, którzy powinni te leki otrzymywać, nie może z nich skorzystać.

Problem zrodził się w trakcie prac nad programem terapeutycznym. Konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii prof. Grażyna Rydzewska opisała przebieg choroby i wszelkie możliwe jej objawy. Ministerstwo na tej podstawie wydało rozporządzenie obowiązujące wszystkich lekarzy. Okazało się jednak, że z błędem.

Zgodnie z tym dokumentem pacjent, kwalifikujący się do leczenia biologicznego, powinien spełniać wszystkie kryteria, a nie tylko niektóre z nich. Spełniając wszystkie wymagane kryteria pacjent właściwie już nie potrzebuje terapii, bo jak twierdzą lekarze, nie powinien żyć.

Jak tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, rozporządzenie rzeczywiście jest wadliwe, ale trudno dzisiaj dociec (dokument jest sprzed dwóch lat) po czyjej stronie leży wina. Czy po stronie urzędników czy piszących program. Strony zrzucają na siebie nawzajem winę.

- Nowelizacja tego programu jest już gotowa i czekamy tylko na jego rekomendację przez AOTM. Dziś trudno dochodzić czyja interpretacja przepisów była prawidłowa.Najważniejsze, że zostało to doprecyzowane przez konsultanta krajowego w nowym projekcie programu i cierpiący na chorobę Leśniowskiego-Crohna będą mieli lepszy dostęp do leczenia - stwierdza Piotr Olechno.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH