Nowy plan ratownictwa medycznego dla Mazowsza

Krótszy czas dojazdu karetek do pacjentów oraz częstsze korzystanie ze śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - to niektóre z założeń nowego planu ratownictwa medycznego dla Mazowsza. Zmiany zaczną obowiązywać w lipcu br. - poinformował urząd wojewódzki.

Reorganizacja mazowieckiego systemu ratownictwa ma przebiegać dwuetapowo. W pierwszym okresie liczba rejonów operacyjnych na terenie województwa zostanie zmniejszona z 43 do 29, co oznacza jednoczesne zwiększenie ich obszaru. Gminy i miejscowości mają być przyporządkowane do rejonów według kryterium najszybszego dojazdu karetki. Docelowo – od lipca 2012 r. – rejonów ma być dziewięć.

Zatwierdzony przez minister zdrowia Ewę Kopacz plan ratownictwa oznacza też zwiększenie liczby karetek pozostających w dyspozycji w godzinach 7 - 19 oraz 10 - 22. Mniej natomiast ma być karetek nocnych, bo najwięcej wezwań odnotowuje się w ciągu dnia. Karetek, jak obecnie, będzie 188; więcej jednak – o 20 – będzie miejsc, w których oczekują one na wezwanie. Dzięki temu ma się skrócić czas dojazdu do pacjentów.

Plan przewiduje również zmniejszenie liczby dyspozytorni. Początkowo będzie ich 29. Docelowo centrów powiadamiania ratunkowego ma być 5: w Warszawie, Radomiu, Ostrołęce, Siedlcach i Płocku. Każdy punkt odbioru zgłoszeń ma dysponować większą liczbą zespołów ratownictwa medycznego niż do tej pory, co ma ułatwić wykorzystanie sąsiednich zespołów w przypadku, gdy najbliższy będzie zajęty. To z kolei ma pozwolić na lepszą koordynację działań, np. gdy do zdarzenia trzeba będzie wysłać większą liczbę karetek.

Częściej ma być wykorzystywane także Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, zwłaszcza do wypadków w ciągu dnia. Warunkiem koniecznym dla przeprowadzania operacji w nocy jest wcześniejsze wybranie i opisanie gminnych miejsc lądowania śmigłowców. Każda dyspozytornia będzie posiadać spis lokalizacji miejsc przystosowanych do startów i lądowań (w tym całodobowych lądowisk przyszpitalnych z odpowiednim oświetleniem) oraz mapę zasięgu śmigłowców, także tych, które stacjonują w sąsiednich województwach. Na Mazowszu działają obecnie dwa Eurocoptery - startujące z Warszawy i Płocka.

Nowy plan ratownictwa medycznego powstał w związku z wydanym na początku marca br. zaleceniem ministra zdrowia. Na jego podstawie większość wojewodów zmodyfikowała swoje plany ratownictwa tak, aby możliwe było przeprowadzenie procedur NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH