Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia | 18-11-2008 14:44

Nowotwory u dzieci wykrywane są zbyt późno

W Polsce choroby nowotworowe u dzieci rozpoznawane są we wczesnym stadium tylko u 8 proc. chorych dzieci, w Europie Zachodniej u 25 proc. Wczesne wykrycie nowotworu u dziecka gwarantuje dużo lepsze rokowanie na wyleczenie dlatego należy edukować rodziców i lekarzy pierwszego kontaktu we wczesnym wykrywaniu zmian nowotworowych

- Nowotwór u dorosłych rozwija się znacznie wolniej. Podwojenie liczby komórek nowotworowych następuje w okresie ok. 3 m-cy, natomiast u dzieci do podwojenia tej liczby dochodzi w ciągu trzech tygodni , a czasem nawet kilkunastu godzin. Dlatego właśnie u dzieci ogromnie ważna jest wcześnie postawiona diagnoza – mówiła prof. Danuta Perek z Centrum Zdrowia Dziecka.

Według onkologów, w ramach profilaktyki rodzice powinni dzieciom do 3 roku życia wykonywać raz na pół roku usg jamy brzusznej. Zdaniem lekarzy objawy nowotworów u dzieci bagatelizowane są zarówno przez rodziców jak i przez niektórych lekarzy pierwszego kontaktu.

- Często bagatelizowane objawy to np. w nowotworach siatkówki: tzw. koci błysk, zez, którego wcześniej nie było; w w nowotworach mózgu: wzmożone ciśnienie śródczaszkowe, które powoduje poranne wymioty, bóle głowy – z tymi objawami dzieci wysyłane są często np. do gastrologa. U dziewczynek niepokojącymi objawami może być wypadanie mas nowotworowych z dróg rodnych czy krwawienia. Przy białaczce można zauważyć: łatwe męczenie się dziecka, łatwe siniaczenie, powiększenie śledziony i wątroby. Ogólnie pojawienie się gdziekolwiek guzka na ciele powinno skłaniać do badań w kierunku nowotworów – tłumaczy prof. Perek.

Nowotwory u dzieci występują stosunkowo rzadko (14 przypadków na 100 tys. dzieci). Rodzice często zapominają, że powinni zwracać uwagę na niepokojące objawy. Dlatego zgłaszają się zbyt późno.

- Jeśli rozpoznanie nie jest szybkie, dziecko musi opuścić ten świat – podsumowała prof. Alicja Chybicka.

Dodajmy, że – razie wątpliwości – rodzice mogą bezpośrednio zgłaszać się z dzieckiem do onkologa, ponieważ do tego lekarza niepotrzebne jest skierowanie.

Fundacja Ronalda McDonalda, organizator akcji „NIE nowotworom u dzieci“ w dniach 21-23 listopada zaprosiła rodziców i opiekunów dzieci w wieku od 9 do 36 miesięcy do skorzystania z bezpłatnych badań ultrasonograficznych. Będą one prowadzone w 11 ośrodkach onkologicznych: w Białymstoku, Bydgoszczy, Chorzowie, Gdańsku, Kielcach, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i Zabrzu. Dodatkowo w Warszawie swoje dzieci będzie można przebadać w dniach od 17-23 listopada w specjalistycznym ambulansie medycznym Fundacji Ronalda McDonalda.