Lekarze z Wydział Nauk Medycznych Uniwersytet Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przeprowadzili pierwszą w regionie stereotaktyczną operację na mózgu, która pomoże w leczeniu raka u chorego pacjenta.

Operacje stereotaktycznej polegają na bardzo dokładnym ustaleniu miejsca, które powinno być operowane. Pacjenta poddaje się najpierw badaniu tomografem komputerowym, a później rezonansem magnetycznym. Następnie oba obrazy są niezwykle dokładnie nakładane na siebie, by „trafić“ w miejsce, które trzeba poddać leczeniu.

Prof. Wojciech Maksymowicz, neurochirurg i dziekan wydziału medycznego, który operował pacjenta metodą stereotaktyczną, nie krył satysfakcji po zakończeniu zabiegu.

- Do badania pobrałem od pacjenta fragment mózgu z nowotworem. Teraz dokładnie będziemy mogli określić, jakie leczenie w jego przypadku zastosować.

Operacja odbyła się w uniwersyteckiej klinice neurochirurgii. Po tym, jak władze uniwersytetu porozumiały się z szefami 103. Szpitala Wojskowego w Olsztynie, to właśnie tu powstał kampus dla otwartego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim wydziału medycznego. To tutaj od października w wyremontowanych salach ćwiczą także przyszli lekarze.

Dziekan medycyny od początku istnienia jednostki zapowiadał, że dzięki wydziałowi medycznemu i nowym fachowcom zatrudnionym na uczelni, w Olsztynie będą przeprowadzane operacje, na które mieszkańcy regionu musieli wcześniej jeździć do innych ośrodków w kraju. Wczoraj to powtórzył i zapowiedział, że w najbliższych miesiącach w Olsztynie będą przeprowadzone kolejne pionierskie operacje. Najważniejsza z nich to operacyjne leczenie padaczki, stosowane, jeśli terapia tradycyjnymi lekarstwami nie daje efektów, lub gdy przyczyną choroby jest guz.

Operacje stereotaktyczne czyli celowanego dotarcia do głębokich struktur mózgu opracowali na przełomie XIX i XX wieku Horsley i Clark. Technika ta pozwala na wykonanie dokładnych umiejscowionych i ograniczonych uszkodzeń tkanki mózgowej bez szerokiego otwarcia czaszki. W Polsce metodę tę wprowadził w 1961 roku zespół neurochirurgów krakowskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH