Nowelizacja ustawy o diagnostyce laboratoryjnej nie zahamuje rozwoju technologicznego Dr Ewa Puacz, prezes KRDL

W związku z tekstem „BCC krytycznie nt. propozycji nowelizacji ustawy o diagnostyce laboratoryjnej” w imieniu środowiska diagnostów laboratoryjnych pragnę ustosunkować się do przedstawionych treści - pisze do redakcji Rynku Zdrowia Elżbieta Puacz.

- W wypowiedzi BCC przedstawiona jest tylko strategia biznesowa, która przesłania dobro i bezpieczeństwo pacjenta, a także rzeczywistą rolę diagnosty laboratoryjnego w procesie diagnostyczno-terapeutycznym - uważa dr Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Czytaj też: BCC krytycznie nt. propozycji nowelizacji ustawy o diagnostyce laboratoryjnej

W rzeczywistości sytuacja diagnostyki laboratoryjnej wygląda następująco. Przez blisko 15 lat istnienia samorządu diagnostów laboratoryjnych określono wymogi kwalifikacyjne i sposób kształcenia przed i podyplomowego osób wykonujących czynności diagnostyczne, wprowadzono rejestr diagnostów laboratoryjnych, a także Kodeks Etyki Diagnostów Laboratoryjnych i odpowiedzialność zawodową. Określono wymogi i standardy jakie muszą posiadać medyczne laboratoria diagnostyczne. Prowadzona jest również ewidencja medycznych laboratoriów diagnostycznych.

W związku z rozwojem zawodu diagnosty laboratoryjnego jako zawodu medycznego oraz de facto brakiem rzeczywistego nadzoru publicznego nad jakością świadczeń z zakresu diagnostyki laboratoryjnej samorząd diagnostów laboratoryjnych, Sejmowa Komisja Zdrowia oraz Ministerstwo Zdrowia dostrzegło konieczność znowelizowania niektórych zapisów obowiązującej ustawy w celu zapewnienia najwyższej jakości świadczeń medycznych z zakresu diagnostyki laboratoryjnej.

Brak rzeczywistego nadzoru publicznego przez płatnika nad świadczeniami z zakresu diagnostyki laboratoryjnej jest wykorzystywany przez nieuczciwych, nastawionych tylko komercyjnie właścicieli niektórych medycznych laboratoriów diagnostycznych.

Nowelizacja ustawy o diagnostyce laboratoryjnej nie zahamuje rozwoju technologicznego i organizacji pracy, jak piszą autorzy opinii, lecz spowoduje prawidłowe ich wdrożenie w medycznych laboratoriach diagnostycznych, przez dobrze wykształconych diagnostów laboratoryjnych, co zapewni bezpieczeństwo pacjenta i dobrą współpracę z lekarzem.

Dążenie do zagwarantowania bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków, w projekcie ustawy o zmianie ustawy o diagnostyce laboratoryjnej oraz ustawy o działalności leczniczej, nie powiększa problemów z którymi boryka się system ochrony zdrowia w Polsce lecz je rozwiązuje.

Czytaj też: Diagnostyka laboratoryjna: czy obecny parlament zdąży znowelizować ustawę?

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH