Nowe wyniki badań leku dla chorych na czerniaka przerzutowego

Długofalowa obserwacja w badaniu III fazy wykazała, że spośród uprzednio nieleczonych pacjentów z czerniakiem przerzutowym, którzy otrzymywali preparat Yervoy (ipilimumab) w eksperymentalnej dawce 10 mg/kg oraz dakarbazynę (DTIC) po 4 latach przy życiu pozostało 19% w porównaniu z 9,6% pacjentów, którzy otrzymywali DTIC w monoterapii - wynika z badań przedstawionych podczas tegorocznego Kongresu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej ESMO 2012.

Ponadto całkowite przeżycie pacjentów otrzymujących ipilimumab w skojarzeniu z DTIC po trzech i po czterech latach wydawało się utrzymywać na stosunkowo stałym poziomie (21,2% po trzech latach i 19% po czterech latach). Odsetek pacjentów otrzymujących placebo w skojarzeniu z DTIC, którzy utrzymywali się przy życiu po trzech latach, wynosił 12,1%, a po czterech latach - 9,6%.

Wśród pacjentów objętych leczeniem w ramach badania żyjących po 4 latach zanotowano wystąpienie niewielu nowych przypadków działań niepożądanych po dwóch latach leczenia. Typy zdarzeń niepożądanych (adverse events) przypisywanych preparatowi w ramach tych badań opierały się generalnie na mechanizmie immunologicznym. Lek może wywoływać ciężkie i prowadzące do zgonu działania niepożądane o charakterze immunologicznym w związku z aktywacją i proliferacją limfocytów T.

W przypadku zdarzeń niepożądanych związanych z preparatem postępowano według wytycznych określonych w protokole, m.in. podawano kortykosteroidy ogólnoustrojowo, przerywano/odstawiano dawkowanie i(lub) stosowano inne środki immunosupresyjne.

Czerniak w stadium przerzutowym należy do nowotworów o najbardziej agresywnym przebiegu; wśród pacjentów z przerzutami odległymi historyczny odsetek pięcioletnich przeżyć wynosi mniej niż 10%. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH