Nowe terapie w leczeniu POChP

Palenie papierosów jest w powszechnej opinii utożsamiane z ryzykiem wystąpienia raka oskrzeli. Znacznie mniejsza część społeczeństwa zdaje sobie sprawę, że palenie jest w Polsce głównym czynnikiem wpływającym na rozwój przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). I choć jej nazwa nie brzmi tak groźnie jak "rak", to jej następstwa są bardzo poważne dla zdrowia i życia.

Pod nazwą POChP kryją się tak naprawdę dwa procesy patologiczne: rozedma płuc i przewlekłe zapalenie oskrzeli. Najczęściej występują równocześnie, ale jeden z nich dominuje, mówimy więc o POChP z przewagą rozedmy lub zapalenia oskrzeli. Ma to swoje odzwierciedlenie w dwóch typach klinicznych pacjentów: pink puffer i blue bloater.

Ograniczony przepływ powietrza

Niezależnie jednak POChP cechuje się niecałkowicie odwracalnym i postępującym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe, co prowadzi do systematycznego zmniejszania wydolności oddechowej, nasilania się duszności oraz spadku wydolności fizycznej prowadzącego w zaawansowanej formie do inwalidztwa.

Szacuje się, że POChP jest dziś jedną z najczęstszych przewlekłych chorób niezakaźnych, której częstość występowania sukcesywnie się zwiększa. Według przewidywań WHO, w 2030 r. POChP będzie trzecią przyczyną zgonów na świecie. W Polsce na POChP choruje ok. 2 mln osób, głównie mężczyzn po 40. roku życia. Niemniej od kilku lat obserwujemy wzrost zachorowań u kobiet, wynikający ze wzrostu liczby palących pań. Z przyczyn związanych z POChP rocznie umiera w Polsce ponad 15 tysięcy osób.

W naszym obszarze geograficzno-cywilizacyjnym przyczyną 80% zachorowań na POChP jest długotrwałe palenie papierosów. Czynnikami ryzyka o mniejszym znaczeniu jest wdychanie szkodliwych dymów i pyłów. Dotyczy to zarówno biernych palaczy, ale i osób mieszkających w pobliżu ośrodków przemysłowych czy w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie jesteśmy eksponowani na wdychanie powietrza z dużą zawartością cząstek stałych.

Także palenie w piecach (paleniskach) domowych resztkami organicznymi jest czynnikiem predysponującym do rozwoju POChP, jednak jego istotność epidemiologiczna jest bardziej wyrażona np. w Azji Południowo-Wschodniej. Istnieje coraz więcej danych, aby stwierdzić, że w przypadku POChP, jak i wielu innych chorób przewlekłych, występuje pewna predyspozycja genetyczna do jej rozwoju.

Objawy
Pierwsze objawy POChP bywają często bagatelizowane przez pacjentów. Należą do nich przemijające uczucie duszności, długotrwały poranny kaszel połączony z wykrztuszaniem niewielkich ilości wydzieliny zalegającej w oskrzelach. W miarę rozwoju choroby duszność występuje częściej i po coraz mniejszym wysiłku, kaszel nasila się, a odkrztuszanie jest bardziej obfite. Może pojawić się ucisk w klatce piersiowej, zaburzenia snu i spadek "energii do działania". Mimo, że do rozpoznania POChP wystarczy badanie spirometryczne połączone z wywiadem lekarskim, to nadal POChP bywa zbyt późno rozpoznawana.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH