Wtorek, 21 października 2014 

PAP/Rynek Zdrowia | 25-10-2010 16:16

Nowe polskie normy ciśnienia tętniczego u dzieci i młodzieży Pediatria

Specjaliści z Centrum Zdrowia Dziecka opracowali nowe tzw. siatki centylowe zawierające aktualne normy ciśnienia tętniczego dla polskich dzieci. Siatki powstały w ramach projektu OLAF - "Opracowanie norm ciśnienia tętniczego u młodzieży w Polsce".

– Siatki centylowe umożliwiają wskazanie tej grupy, która wyróżnia się od przeciętnej wartości ciśnienia dla danego wieku, wysokości czy masy ciała. Ci pacjenci, którzy wyróżniają się w kierunku stanu przednadciśnieniowego czy nadciśnienia muszą być objęci specjalnym postępowaniem - mówi prof. Maria Małgorzata Zajączkowska z Kliniki Nefrologii Dziecięcej UM w Lublinie.

Wyjaśniła, że konsekwencją braku siatek były trudności interpretacyjne dokonywanego pomiaru ciśnienia.

– To z kolei pociągało niechęć do wykonywania pomiarów, bo cóż z pomiaru, jeśli nie można go właściwie zinterpretować – zaznaczyła prof. Zajączkowska. Dlatego jej zdaniem opracowanie norm przyniesie korzyści zarówno pacjentom, bo będzie można rozpoznać u nich nadciśnienie we właściwym czasie, jak i pediatrom.

– W zasadzie już od dzisiaj możemy wykorzystywać wyniki w praktyce – dodał kierownik projektu OLAF prof. Mirosław Litwin.

Jak zaznaczyła prof. Zajączkowska, na aktualne „siatki centylowe” pomiaru ciśnienia czekano od lat.

– W tak szybko zmieniającym się świecie wszystkie normy m.in. ciśnienia tętniczego powinny być modyfikowane co 10 lat – wyjaśnił prof. Litwin. Dzięki badaniom wykonanym w ramach projektu OLAF polscy specjaliści nie będą już musieli stosować norm opracowanych kilkanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych.

Dlaczego tak ważne są aktualne normy ciśnienia tętniczego u dzieci? Jak podkreślił prof. Litwin, czasami początki nadciśnienia zdarzają się w wieku dziecięcym i dlatego pomiar ciśnienia tętniczego powinien być podstawowym elementem badania lekarskiego.

– Ciśnienie powinno być zmierzone u każdego dziecka powyżej 3. roku życia – powiedział profesor. – Choroba nadciśnieniowa zaczyna się bardzo wcześnie, ale nie od razu objawia się np. niewydolnością krążenia czy udarem mózgu – dodał ekspert.

Jak poinformował, nadciśnienie tętnicze występuje u około 2 proc. populacji do 18. roku życia. W pewnych grupach wiekowych – u nastolatków – wzrasta do 10 proc. i osiąga 30 proc. u 30-latków.

– Już u 40 proc. dzieci z nadciśnieniem występuje uszkodzenie tętnic. Gdybyśmy wcześniej rozpoznali nadciśnienie i wcześniej rozpoczęli leczenie, to takiego uszkodzenia by nie było – oceniła prof. Zajączkowska.

  • Brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Mieli zbudować szpital, zbudowali model finasowania PPP

Firma Warbud nie zbuduje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) pawilonu szpitalnego w Łańcucie. O powodach rezygnacji z budowy oraz o przyszłości PPP w sektorze ochrony zdrowia rozmawiamy z Mirosławem Józefczukiem*, członkiem zarządu Warbudu.

POLECAMY W SERWISACH