Nowe polskie normy ciśnienia tętniczego u dzieci i młodzieży

Specjaliści z Centrum Zdrowia Dziecka opracowali nowe tzw. siatki centylowe zawierające aktualne normy ciśnienia tętniczego dla polskich dzieci. Siatki powstały w ramach projektu OLAF - "Opracowanie norm ciśnienia tętniczego u młodzieży w Polsce".

– Siatki centylowe umożliwiają wskazanie tej grupy, która wyróżnia się od przeciętnej wartości ciśnienia dla danego wieku, wysokości czy masy ciała. Ci pacjenci, którzy wyróżniają się w kierunku stanu przednadciśnieniowego czy nadciśnienia muszą być objęci specjalnym postępowaniem - mówi prof. Maria Małgorzata Zajączkowska z Kliniki Nefrologii Dziecięcej UM w Lublinie.

Wyjaśniła, że konsekwencją braku siatek były trudności interpretacyjne dokonywanego pomiaru ciśnienia.

– To z kolei pociągało niechęć do wykonywania pomiarów, bo cóż z pomiaru, jeśli nie można go właściwie zinterpretować – zaznaczyła prof. Zajączkowska. Dlatego jej zdaniem opracowanie norm przyniesie korzyści zarówno pacjentom, bo będzie można rozpoznać u nich nadciśnienie we właściwym czasie, jak i pediatrom.

– W zasadzie już od dzisiaj możemy wykorzystywać wyniki w praktyce – dodał kierownik projektu OLAF prof. Mirosław Litwin.

Jak zaznaczyła prof. Zajączkowska, na aktualne „siatki centylowe” pomiaru ciśnienia czekano od lat.

– W tak szybko zmieniającym się świecie wszystkie normy m.in. ciśnienia tętniczego powinny być modyfikowane co 10 lat – wyjaśnił prof. Litwin. Dzięki badaniom wykonanym w ramach projektu OLAF polscy specjaliści nie będą już musieli stosować norm opracowanych kilkanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych.

Dlaczego tak ważne są aktualne normy ciśnienia tętniczego u dzieci? Jak podkreślił prof. Litwin, czasami początki nadciśnienia zdarzają się w wieku dziecięcym i dlatego pomiar ciśnienia tętniczego powinien być podstawowym elementem badania lekarskiego.

– Ciśnienie powinno być zmierzone u każdego dziecka powyżej 3. roku życia – powiedział profesor. – Choroba nadciśnieniowa zaczyna się bardzo wcześnie, ale nie od razu objawia się np. niewydolnością krążenia czy udarem mózgu – dodał ekspert.

Jak poinformował, nadciśnienie tętnicze występuje u około 2 proc. populacji do 18. roku życia. W pewnych grupach wiekowych – u nastolatków – wzrasta do 10 proc. i osiąga 30 proc. u 30-latków.

– Już u 40 proc. dzieci z nadciśnieniem występuje uszkodzenie tętnic. Gdybyśmy wcześniej rozpoznali nadciśnienie i wcześniej rozpoczęli leczenie, to takiego uszkodzenia by nie było – oceniła prof. Zajączkowska.

Projekt OLAF prowadził Zakład Zdrowia Publicznego Instytutu Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka we współpracy z pediatrycznymi ośrodkami klinicznymi w kraju oraz za granicą.

– Po raz pierwszy wykonano tego typu badania w 416 szkołach na terenie całego kraju z udziałem ponad 17 tys. uczniów w wieku od 6 do 18 lat. Było to bardzo duże przedsięwzięcie – podkreślił dr Zbigniew Kułaga z Zakładu Zdrowia Publicznego Centrum Zdrowia Dziecka.

OLAF  to największy tego typu projekt badawczy w Polsce, sfinansowany ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Honorowy patronat nad jego realizacją sprawuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Siatki centylowe są dostępne na stronie www.czd.pl/olaf.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH