Nowatorskie przeszczepienie komórek ratuje oko 10-letniemu Kubie 10-letni Kuba z tatą, prof. Edwardem Wylęgałą i dr. Dariuszem Dobrowolskim; FOT. PTWP

Przez cztery lata mały Kuba w ogóle nie widział na lewe oko. Powodem był wypadek, w którym doznał poparzenia gaszonym wapnem. 20 lutego br. 10-letni dziś chłopiec przeszedł w Katowicach nowatorską operację, dzięki której powoli odzyskuje widzenie w oparzonym kiedyś oku.

Wszystko za sprawą specjalistów z Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pod kierownictwem prof. Edwarda Wylęgały. Specjaliści przeprowadzili po raz pierwszy w Polsce i trzeci na świecie przeszczepienie komórek macierzystych nabłonka rogówki u dziecka.

Przez cztery lata mały Kuba nie widział w ogóle na lewe oko. Jak wspomina dr Dariusz Dobrowolski, który przeprowadzał operację, kiedy chłopiec trafił pod opiekę katowickich lekarzy, powiekę miał przyrośniętą do spojówki.

Potrzebny był czas na walkę z zapaleniem
- Takie urazy jak oparzenia termiczne czy chemiczne powodują bardzo długo trwający proces zapalny, który jest naszym przeciwnikiem. Całe leczenie początkowe polega na tym, aby „wygasić” to zapalenie - tłumaczy specjalista.

- Ponieważ proces przebudowy tkanek trwa miesiącami, ustalono, że czas od zdarzenia do zabiegu powinien wynosić co najmniej 24 miesiące. Zdajemy sobie sprawę, że jest to dla pacjentów deprymujące - dlaczego nie od razu? Niestety, trzeba się pogodzić z tym, że musi upłynąć długi czas, zanim przystąpimy do działań rekonstrukcyjnych - mówi dr Dobrowolski.

Jak przekonuje, wszystkie doświadczenia pokazują, że jest to długa, ale właściwa droga. Dzisiaj, po miesiącu od operacji, mały Kuba jest pełen życia i co najważniejsze, widzi już na lewe oko. Z każdym miesiącem jakość tego widzenia będzie się poprawiać.

Przeszczep komórek macierzystych nabłonka rogówki przygotowali współpracujący z polskimi lekarzami specjaliści z Włoch. Jak tłumaczył prof. Edward Wylęgała podczas piątkowej (23 marca) konferencji prasowej, „lek” przygotowano na bazie komórek macierzystych. Wcześniej był hodowany na przeźroczystej włókninie, która po 24 godzinach się upłynnia, ale komórki zostają - zagnieżdżają się na powierzchni oka na całe życie.

Jedyni w Polsce i Europie Wschodniej
Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach, w którym znajduje się oddział kliniczny okulistyki, to jedyne takie miejsce w Polsce i Europie Wschodniej, gdzie udostępniono pacjentom okulistycznym najnowszą terapię komórkami macierzystymi.

Pierwsze przeszczepienia hodowanego nabłonka potwierdziły wysoką skuteczność tej metody u pacjentów z wyjściową ostrością wzroku na poziomie 10 proc. Po przeszczepieniu hodowanego nabłonka rogówki ostrość widzenia zwiększyła się nawet do 50-70 proc. wartości wyjściowej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH