Nowatorska proteza serca: w stolicy wszczepiono "Religa Heart"

Pierwsza w Polsce, eksperymentalna operacja wszczepienia nowatorskiej protezy serca z rodziny, która będzie stosowana pod marką "Religa Heart", odbyła się 26 czerwca w Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie-Aninie - poinformowała środę (10 lipca) Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.

Protezę wszczepiono 50-letniemu mężczyźnie ze skrajną niewydolnością serca. Operacja odbyła się pomyślnie. Wykonał ją zespół pod kierunkiem dr med. Grzegorza Religi. Obecnie chory w stanie dobrym oczekuje na przeszczepienie serca.

Pacjentowi implantowano najnowocześniejszą wersję polskich protez pulsacyjnych - protezę Religa Heart EXT, która jest jednym z efektów rządowego programu "Polskie Sztuczne Serce", a zarazem przykładem rodzimego, nowatorskiego rozwiązania naukowo-technicznego o charakterze interdyscyplinarnym.

Program Polskie Sztuczne Serce, koordynowany i współtworzony przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w zakresie konstrukcji protez serca, skupił bowiem ponad 20 polskich instytutów naukowo- badawczych i wiodących klinik kardiochirurgicznych.

Proteza serca Religa Heart EXT to nowa generacja pozaustrojowej protezy pulsacyjnej, przeznaczonej do wspomagania pracy serca w warunkach szpitalnych i pozaszpitalnych na czas kilku - kilkunastu miesięcy.

Powstała na bazie doświadczeń klinicznych związanych ze stosowaniem od 1999 r. pierwszej polskiej protezy serca POLVAD, opracowanej w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii z inspiracji prof. Zbigniewa Religi i stosowanej w polskich klinikach ponad 280 razy w ratowaniu zagrożonego serca (najdłuższy okres wspomagania wynosi ponad półtora roku).

Docelowo proteza Religa Heart EXT ma zastąpić protezę POLVAD, jako jej zmodernizowana, znacznie ulepszona wersja. Zbudowana jest z najnowocześniejszych na świecie biomateriałów, o najwyższej biozgodności i wytrzymałości, pozwalających na wydłużenie czasu jej pracy nawet do 3 lat.

EXT posiada zoptymalizowaną konstrukcję czaszy krwistej, specjalne zabezpieczenia kaniul łączących ją z mięśniem sercowym, nowy układ membranowy, a także zastawkę oraz rozwiązania konstrukcyjne eliminujące dużo czynników ryzyka, jakie zidentyfikowano w klinicznym stosowaniu pierwszych protez serca, opracowanych w Polsce kilkanaście lat temu. Wyposażona jest również w - zastosowane po raz pierwszy - polimerowo-tytanowe, polskie zastawki dyskowe.

Do sterowania pracą protez Religa Heart EXT wykorzystywany będzie pierwszy polski zminiaturyzowany, przenośny sterownik pneumatycznych protez serca. Zasilany jest z baterii, dzięki czemu pacjent jest bardziej mobilny, a wspomaganie jego serca odbywać się może w warunkach szpitalnych i w przyszłości również w warunkach poza szpitalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH