Nowa odsłona akcji "Rodzić po Ludzku" - standardy okołoporodowe

Rozpoczyna się kolejna edycja akcji "Rodzić po Ludzku". Organizatorzy będą kładli nacisk na popularyzację standardów okołoporodowych, które od 8 kwietnia b.r. obowiązują w całym kraju.

Jak mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Anna Otffinowska, prezes Fundacji Rodzić po Ludzku, która wraz z Gazetą Wyborczą i miesięcznikiem Dziecko organizuje akcję, będzie ona wyglądać nieco inaczej niż dotychczas.

- Akcja, która jest prowadzona od wielu lat, czyli ocena szpitali i tworzenie rankingu placówek, ruszy dopiero pod koniec grudnia. Natomiast do grudnia chcemy się skupić na promocji standardu w opiece okołoporodowej wprowadzonego w kwietniu rozporządzeniem ministra zdrowia - tłumaczy nam Anna Otffinowska.

Organizatorzy tegorocznej edycji "Rodzić po Ludzku" będą zwracać szczególną uwagę na ważny element standardów okołoporodowych, jakim jest niezkłócony kontakt matki z dzieckiem po porodzie.

- Standard wprowadza dosyć rewolucyjny w Polsce zapis, bazujący na zaleceniach WHO, żeby ten kontakt był stosunkowo długi, trwający nawet 2 godziny - mówi nam Anna Otffinowska.

Jej zdaniem warto o tym mówić, a także zachęcić szpitale do pracy organizacyjnej nad rzeczywistym umożliwieniem tego kontaktu matki z dzieckiem. Według niej często niestety jest tak, że ze względu na obowiązujące w szpitalach procedury nie ma takiej możliwości.

- Chcemy prowadzić z jednej strony akcję informacyjną, uświadamiającą matki, że mają prawo do takiego kontaktu po porodzie, a z drugiej strony informować szpitale, że mają obowiązek go przestrzegać - mówi Anna Otffinowska.

Podkreśla, że standardy okołoporodowe zostały wydane w formie rozporządzenia minister zdrowia, więc nie są to zalecenia, ale obowiązujące prawo: - Lecznice muszą opracować takie procedury, żeby ten kontakt był możliwy już na stałe.

Jak tłumaczy Otffinowska, nie chodzi o ocenianie szpitali, ale o zachęcanie do zmian, ponieważ - oprócz prawa do pierwszego kontaktu - w standardach ministerialnych jest część zapisów, które mogą być trudne do zrealizowania dla części placówek. Jej zdaniem do takich zaleceń należy np. zachęcanie kobiety do aktywności w czasie porodu, zachęcanie do obecności bliskiej osoby w czasie porodu, zachęcanie do przyjęcia pozycji wertyklalnych w fazie parcia.

- Wprowadzanie standardu okołoporodowego jest możliwe do przeprowadzenia w każdym szpitalu - uważa prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii. W jej opinii ministerialne standardy okołoporodowe to ruch w dobrą stronę.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH